Květen 2011

Moudro z webu

24. května 2011 v 22:21 Moudra

Je to opravdu tak? Vždyť snad každý se těší na něco, co tzv. "bude". Nejdřív na to, že až půjde do školy, naučí se číst si sám pohádky. Potom na to, že až vyjde ze školy, nebude se muset učit. Když později chodí do práce, těší se na každý nadcházející víkend, že nebude muset vstávat do práce.
Já jsem se potom těšila na důchodový věk, jak se budu moct věnovat svým zálibám. S takovými kverulanty, kteří naříkají na ukradené mládí se nestýkám, znám krásné staré lidi a znám lidi, kteří když už byli opravdu hodně staří, tak říkali jak se těší, až si je už "pámbíček" vezme k sobě. Jenom s tím zdravím bych si nebyla tak jistá, to je fakt. I když snad nikdy nebylo tak zle, aby nemohlo být ještě hůře - jak říkala moje babička.


Omlazovací cvičení čínských císařů

24. května 2011 v 17:48 Články


Tak to je naše cvičení sestavy Chuej-čchun-kung = cvičení pro zdraví. Nejsme zde ale všichni, protože nám chybí Olinka, Alenka, Lea a ještě další. Takže příště ukážeme zase jiné cviky, které sem také patří.
Vy, kdo jste ze Šumperka, přijďte mezi nás. Toto cvičení je pro všechny věkové kategorie. Dokonce bych zdůraznila, že ve vyšším věku cvičence je úspěch jako by znatelnější. Jsou zde cviky pro srdíčko, ledviny, plíce, správný metabolismus, všechny klouby svaly, prostě pro úplně celé tělo.
A taky bych připomenula jeho název - Omlazující cvičení čínských císařů, nebo taky Návrat k jaru. Samozřejmě musím zdůraznit, že v tomto případě není myšleno jaro jako roční období, ale jaro života lidského.
Cvičíme v příjemném prostředí společnost PONTIS o.p.s. a dokonce máme malý sál vyzdobený, protože sem jiný den chodí děti. Takže jsme v takovém malém, milém, domácím prostředí a je nám tu fajn.
Po tomto čínském cvičení je zde ještě cvičení jógy, které si taky všichni chválí. Ale to vám představím zase jindy.


Chuej čchun kung

24. května 2011 v 15:47 Články


Chuej čchun kung - Cvičení návrat k jaru - Omlazovací cvičení čínských císařů - takto různě můžeme nazývat cvičení, které jak už samotný název napovídá, pochází z Číny. V dávných dobách je vypracovali taoističtí mnichové, kteří objevili v lidském těle energetické kanály, jimiž proudí načerpaná energie a dráhy bodů v tělě (tzv. meridiány), které lze různými speciálními pohyby a cviky ovlivnit tak, aby příznivě působily na činnost vnitřních orgánů a žláz v lidském těle. Toto cvičení později dali k dispozici čínským císařům k uchování zdraví a mladické svěžesti.

Cvičení patří do pokladnice čínské mediciny, zejména pak je součástí dechové a pohybové terapie, které se v Číně říká ČCHI-KUNG, což v překladu značí PRÁCE ENERGIE. Číňané zjistili, že pomalé pohyby a vnitřní soustředění na určité části těla může do lidského těla přivádět energii a regulovat její tok. Byl objeven systém meridiánů a akupunkturních bodů - jeden ze základů čínské medicíny a zjištěno, že stimulace těchto jednotlivých bodů a jejich drah má léčivé účinky. Všichni již jistě známe účinky akupunktury a akupresury. Číňané se též naučili pomocí speciálních pohybů a cviků uvolnit meridián a tak docílit, aby z něho byla vypuzena chorobná energie, která přináší nemoc, a naopak byla přiváděna energie uzdravující.

Účinky tohoto cvičení se projeví brzy. Každý člověk, který tyto velmi pomalé cviky CHUEJ-ČCHUN-KUNG provádí, pocítí již první hodinu jak v něm stoupají životní síly a jak na něj cvičení blahodárně působí. Zlepší se činnost všech vnitřních orgánů, zvýší se hybnost všech kloubů, zpevní se ochablé svalstvo a vyrovná se držení těla, což je zejména patrné u starších lidí. To vše přináší člověku radost a uspokojení.

Cvičení je nanejvýš pomalé, prováděné při plné soustředěnosti ve stoji. Dýchání při něm je pomalé a přirozené. Je prováděno bez jakékoliv námahy a slouží k posílení těla.

U nás ve cvičení na konci zařazujeme ještě krátkou relaxaci a vím, že ti, kdo toto cvičení navštěvují a praktikují, si je nemohou vynachválit.
I já, přesto, že několik desetiletí cvičím a vedu jógu, mám čínské cvičení velmi ráda a můžu potvrdit jeho příznivé účinky na vlastní zkušenost.

Užitečný leták na slevněné zboží

23. května 2011 v 23:58 Články
"Pepíčku, nemůžeš se neustále dívat na ty brutální vražedné horory v televizi!" napomíná babička malého vnoučka. "Pojď, hajneš si hezky do postýlky a já ti budu vyprávět o tom, jak Jeníček a Mařenka strčili ježibabu do rozžhavené pece a upekli si ji!"

Tolik vtip v jednom propagačním letáku na levnější zboží, který nám chodí pravidelně do schránky. No on ten leták sám nechodí. Oni nám ten leták donášejí do schránek různí lidé, kteří i v neděli třískáním kovových schránek budí obyvatele domu v přízemí.
Tak právě tento leták mě donutil ke vzpomínání na čas dávno minulý, kdy jsem vedla jógu - cvičení pro rodiče s dětmi.
Bylo to před pár lety, kdy ještě nebyly žádné knížky, ani návody pro cvičitelky jógy a už vůbec ne pro cvičení jógy dětí. V józe se každý cvik jmenuje podle toho, co připomíná. Může to být název zvířete, člověka, nebo věci, popř. nějaké činnosti. Tedy např. kočka, zajíc, luk, svíčka, svícen, kobra, labuť, orel, strom, hora. Nebo poloha spícího tygra, poloha mrtvoly.
Co s dětmi? S polohou mrtvoly jsem se vypořádala tak, že jsem ji nazvala polohou spánku. Dobře. A teď jak vymyslet nějaké příběhy, kde by mohla být pojmenována různá zvířátka, nebo činnosti, prostě cviky tak, aby je děti dobře pochopily a rády prováděly. Názvy mě tedy napadlo vpasovat do příběhů známých pohádek.
A horror byl na světě.
V každé pohádce se dělo něco horůrkovitého.
- Vlk sežral babičku a Karkulku, myslivec mu potom rozpáral břicho, vlka nacpali kamenama a nechali ho utopit, když se šel napít.
- Zvířátka obsadila chaloupku (chaloupko, chaloupko, kdo v tobě přebývá? já myška hrabalka, já žabka kuňkalka...) a tuhle idylickou chaloupku nakonec rozdupal medvěd.
- Zlá macecha otrávila jablkem Sněhurku.
- Dědovi Vševědovi se škubaly vlasy a aby neublížil člověku, který si za moudrým dědkem přišel pro radu, musel být tento schovaný pod díží, nebo pod čímsi jiným.
- Pohádka o Mikešovi. Kamarádi ho shodí do propasti, v pohádce se škubou skřítkovi vousy, aby cosi prozradil a bůhví co ještě...
- Jeníček a Mařenka - tatínek je nechá v lese napospas, aby je nemusel živit, protože jsou chudí a ti potom kradou peníčky. Při tomto činu je chytne ježibaba - majitelka nemovitosti vystavěné z perníku (a to jí ještě Jenda lže, když na její otázku kdo jí olupuje střechu, odpovídá, že to větříček). Ježibaba si potom děti vykrmuje a chce si je upéct a sníst.Zkoumá při tom vykrmování jejich prstíčky, jestli jsou už dostatečně tlusté. Nakonec upečou ony děti ježibabu poté, co se prohnaný Jeníček zeptá jak se sedá na lopatu. A jedeme dál v pohádkách.
- Draci žerou princezny.
- Hloupý Honza je líný a válí se na peci... Nakonec získá princeznu i království.
- Nebo vezměte si takového Otesánka - to je příběh! Ten dokonce sežere mámu i tátu. To už fakt nemám sílu říct, že mámu a tátu sní.

Takže jsem všechny pohádky musela nějak přetvářet a vymýšlet. Bylo to hrozné. Nejmenší holčička měla čtyři roky a protože tam zároveň byly děti třeba i devítileté, navíc s těmi malými rodičové, tak byl velký problém zaujmout všechny. Cvičení bylo (dlóuhou) hodinu a půl.
Zvládla jsem to, ale za jakou cenu.
Utahaná jsem byla jako kotě, a to na mě ještě tenkrát čekaly následně další dva kurzy jógy. Výsledek se ale dostavil a velmi mě potěšil. Děti mi nosily do cvičení namalované obrázky, cvičení je očividně bavilo a ze cvičení chodili všichni zvesela. Děti i rodiče. S jednou holčičkou chodil do cvičení tatínek, který mi později velmi děkoval, za dobře odvedenou práci a prozradil, že je učitel, takže ví, o čem mluví. S tou holčičkou najednou příště šla cvičit maminka, přespříště teta, potom jiná teta a já jsem dodatečně zjistila, že maminka a "tety" jsou všechny učitelky z mateřské školky, které si chodí do mého cvičení pro inspiraci.

K tomuto vzpomínání mě přivedl jeden leták na slevněné potraviny v supermarketu.
A hned mě taky napadá, jak je vlastně takový leták užitečný. Přečtete co nakoupit levně, pobavíte se vtipem, zavzpomínáte a ještě potom můžete potištěný papír nějak použít.
My ho dáváme na dno koše na smetí.Zajímavé čtení

19. května 2011 v 22:47 Různé rady
Velmi zajímavé čtení jsem našla na webu www.celostnimedicina.cz/karmicka-medicina .
Říká se tam např. toto:

TĚLO JE OBRAZEM DUŚE,
že
ČLOVĚKU SE MŮŽE PŘIHODIT JEN TO, CO SI ZASLOUŽÍ PODLE PRINCIPŮ NESELHÁVAJÍCÍ KOSMICKÉ SPRAVEDLNOSTI,
a že
VESMÍR KAŽDÉMU ČLOVĚKU NABÍZÍ DOKONALE PŘIPRAVENOU CESTU, KTERÁ JEHO NESMRTELNOU PODSTATU PŘIVEDE KE ŠTĚSTÍ, KE ZDRAVÉ DLOUHOVĚKOSTI A SOUČASNĚ I K SOLIDNÍMU MATERIÁLNÍMU ZABEZPEČENÍ.
(autor MUDr. Ladislav Štěpánek)

Začetla jsem se tam opravdu na hodně dlouho a tak se musím podělit alespoň o tuto citaci. Už teď vím, že se tam budu moc ráda vracet.


Vyzkoušej si to sám...

9. května 2011 v 23:51 | autora neznám, ale našla jsem toto krásné čtení na webu pro seniory "šedesátka" |  K zamyšlení


Než někoho odsoudíš,
obuj jeho boty
a přejdi jeho cestou,
přejdi jeho minulost,
okus jeho slzy,
zažij jeho bolest,
radost,
přejdi roky,
kterými prošel on...
klopýtni na každém kameni,
na kterém klopýtnul.
Za každým klopýtnutím vstaň
a jdi dál,
tak jako to udělal on.
a až... potom... můžeš
chování druhých soudit
a tvrdit,
že někoho znáš...


Ze života

9. května 2011 v 21:39 Moudra
Rakouský učitel 14-ti letého dalajlámy Heinrich Harrer byl jednou smutný.
A dalajláma mu pravil: "Má-li problém řešení, nedělej si starosti. Nemá-li řešení, starosti nepomohou."
(Tibetské přísloví)TŔI OŔÍŚKY PRO SMUTNOU PANÍ

6. května 2011 v 11:49
(věnováno mamince)

Paní má, proč jste tak vážná, tesklivá?
I vaše písně žalně znějí,
nejhlubší strunu v srdci rozechvějí.
Je smutno z nich a tklivo
jak pukalo by zdivo.

Já ptám se vás
co odnesl vám čas?

Že vše, co měla jste
a zůstáváte už jen sama?
Ale ne, vždyť tolik lidí kolem vás!
A vy jste tak krásná dáma...
To chce jen č a s ... č a s ...
Říkáte, že ten však smutky neléčí,
že bolest pouze otupí,
a ta se vrátí v plné síle zas.
Proč máte v očích slzy?
Vy věříte, že brzy
opět se zase sejdete,
snad někde jinde na světě.
Jindy a v jiném čase,
že spolu budete zase.

Dobrá, tak zatím
tři oříšky já vám dám.
Tři oříšky - tři přání.
Ty splní se vám paní.

První - že přejete si klid.
Dobrá, máte ho ve své duši mít!

Druhý - že chcete vyrovnanost, síly...
Ano, i ty by tady byly.

A třetí - nahlas nepovíte,
že sama si teď o něm sníte...

Ó prosím paní nesmutněte.
Vy svoje oči rozjasněte.
Vždyť krásný a barevný je svět!
Což se dá tohle nevidět?

A tak se stalo. Tři oříšky - tři přání.
Zatím jen dvě splnila se krásné paní.
Zůstala klidná, tichá vprostřed davu,
vždy nesla rovně svoji hlavu.
Myšlenka, která ji dřív dusila,
teď vzpomínky dávné nosila.
A v těch se stále procházela
s tím, jehož ve svém srdci měla.
I když už ten byl dávno dál,
než by si její rozum přál.
Však zklidnila se a mír v duši měla
ač struna v srdci stále zněla hluboká
a slzu vnesla někdy do oka.
I sílu našla na žití
a bylo často k nebytí.

Tři oříšky - tři přání...
Jak znělo to třetí paní?

Pak jednoho dne našli ji...
klidná a chladná byla
a vypadala v tu chvíli,
jak by si tu jen tak snila...
To smíření a klid přineslo úsměv tváři tiché,
tu naráz všechno zdá se být tak zbytečné a liché.
Mír a klid, klid a mír. Smíření...
tak to je... až k neuvěření.
A úsměv říká... vím už víc,
už netíží mě vůbec nic.
Tři oříšky - tři přání,
to poslední se zračí na ní.

Snad jinde, v jiném čase
my sejdeme se spolu zase.

PÁR OBYČEJNÝCH SLOV

5. května 2011 v 20:18 Veršování
...o podzimu

Nastala nám podzimu už vláda -
ráno mlhy, mokro, bez kabátu tuhnou záda.

Stromy oblékly barevné šaty -
podzim k nám přišel; náš podzim zlatý.

Nepálí slunce už naši kůži -
a přesto v zahradě najdeš ještě růži.

Barevné podzimní květy si kvetou -
zatímco listí už metaři někde metou.

Příroda září teď zlatě a rudě -
šat její nepůsobí ani za mák chudě.

Z krásy tak veliké máš skoro šok -
oslavná slova již plní můj blok.

Co teprv obrázky! Malíři šílí! -
Netrpí zahálkou a k práci pílí.

Stejně tak fotograf cvaká svou spouští -
tady je rudý list, tam barevné houští.

Výsledkem nyní jsou překrásné obrázky -
tvořené pro radost, z převeliké lásky.

Z té lásky ke kráse, k přírodě, k životu -
k běžnému dennímu spěchu a kolotu;

k východu slunce a také k západu -
hlava je plničká všech možných nápadů.

Na závěr slovem - ach - to je krása! -
Každému člověku nad obrázkem srdce jásá.

A já tu lepím neumělé rýmy -
přátelé z webu, pomozte, zkuste to lépe někdo jiný.


Odpověď

5. května 2011 v 16:31 Veršování
Toto malé veršování bylo napsáno pro webovou kamarádku, která má jako sousedku JEŽIBABU.
Bylo míněno jako takové malé potěšení.

SOUSEDKA JEŽIBABA

má život asi ráda,
když furt a furt se s někým hádá.
Komunikuje tak,
to je jistý.
Ty si buď zase jistá,
že zadřou se jí brzy písty.
Takovou sousedku však nechci.
Šijou s ní asi všichni ševci.
U mojí dcery v domě,
to vypadalo dost podobně.
Žil, byl tam jeden pán,
ten nadávat šel rovnou vždycky k vám,
že veliký hluk děláte,
když při večeři mlaskáte.
Jenomže jmenoval se Rumpelcet
a jeho slova nebyla vždy echt.
Tak jednou vzal ho sebou čert.
No, on to vlastně ani satan nebyl -
sám odstěhoval se ten debil,
tam, kde s nikým nesousedil.
A v domě hned byl rázem klid
a dobře se tam začlo žít.
Byla tam potom dobrá parta.
Já zdravím tě a držím palce - Marta.

Rozmarýnový odvar proti klíšťatům

5. května 2011 v 16:02 Různé rady
Tento odvar odpuzující klíšťata se dá použí i na psa.

Potřebujeme:

1 sáček rozmarýnu (přísada do jídla z obchodu) + 1 litr vody + 1 polévková lžíce bílého vinného octa

Příprava:

Do hrnce dáme vodu, přivedeme ji do varu a odstavíme. Vsypeme rozmarýn a necháme pořádně vylouhovat. Tj. až do zchladnutí. Potom scedíme, přidáme polévkovou lžíci bílého vinného octa.
Přelijeme do sprejové lahvičky, dáme do chradničky a JE HOTOVO.

Použití:

Před výletem do přírody nasprejujeme tělo, hlavně nohy od kolen dolů - pozor - i boty a jdeme ven.Pití vody ve správném čase

5. května 2011 v 15:19 Různé rady
Že by se měl dodržovat pitný režim, to dnes už asi všichni dobře víme, kolik by člověk měl vypít vody to také. A kdy pít vodu, aby to bylo ve správném čase? No přece takto:

- 2 sklenky vody hned po probuzení - podporují funkci vnitřních orgánů

- 1 sklenka vody 30 minut před jídlem - prospívá trávení

- 1 sklenka vody před koupelí - snižuje krevní tlak

- 1 sklenka vody před spaním - předchází krvácení do mozku a taky často se vyskytujícímu srdečnímu záchvatu


Veršování pro radost před Velikonocemi

4. května 2011 v 15:30
Zima už se s jarem hádá,
čí, že bude další vláda.
Stále ještě v bílém hávu,
všem nám pěkně plete hlavu.
Meteorolog právě hlásí
dobrou zprávu o počasí.

Jaro klepe na dveře.
Kdo, že mu je otevře?
Ptáček ranním zpíváním,
či sluníčko zíváním?
Častěji nám vykoukne z mráčků,
prosvítit tu šeď obláčků.

Slunko zvedá teplotu
a sníh taje u plotů.
Sněhulák už taky pláče,
že prý nikam nedoskáče,
že ho bere únava,
hlava, že mu upadá.

Den se dlouží, ptáček zpívá,
brzy už pokvete jíva.
Bledulky nám zazvoní,
vzduch se krásně provoní.
Delší dny a krátké noce,
přijdou Velikonoce.

Za dnů čtyřicet
potěší náš svět!

Skřivánek si taky vrzne.
Nebojte se, už nezmrzne.
A ty naše zahrádko,
dočkáš se nás zakrátko.
Takže všichni moji milí,
strpení už pouhou chvíli.

Už tu bude zakrátko,
naše milé robátko.
Jaro, jaro, jarečko
a s ním teplé slunéčko.
Tak a to je vskutku dost
těch mých veršů pro radost.

Poklekni...

4. května 2011 v 15:10 Moudra
Poklekni tam, kde jiní poklekli, neboť Bůh je přítomen tam, kde jiní šeptají své modlitby.


Odpověď pro tápající Marii

4. května 2011 v 15:03 Veršování

Jsem s tebou všude - láska

Odpověď na otázku - Proč jsou chrámy zavřené a kde v tom případě brát lásku, naději a víru, když nelze v chrámu = příbytku Božím.

Asi tak nějak by mohla znít odpověď od Toho, kterého vyznáváš...

Má milá Marie,
dcero moje drahá,
cožpak nevíš?
Všude jsem
tebe slyšet připraven!

Příroda, toť je můj chrám,
který vždycky pro tě mám.
Ten je stále otevřený
pro muže i ženy!

Člověk sám si zavřel chrámy zděné,
k mojí slávě vystavěné.
Já však pravím:
všude jsem tebe slyšet připraven.

Jsem dokonce v duši tvé,
která žádá rady mé.
Já jsem vždy a všude s tebou,
ať ti horko, nebo údy zebou,
ať tma, anebo světlo,
jen když je tu víry teplo.
Všude jsem
tebe slyšet připraven.

Vzpomínej mě venku všude,
kde jen tvoje tělo bude.
Povídej si se mnou tam.
Vždyť já všude chrám svůj mám.

Tam, kde víra nechybí,
tam je místo pro lásku,
srdce je zde otevřeno.
Čerpej sílu od ryby,
stromu, trávy, oblázku.
Věř i dále ve mne ženo.
VŽDYŤ PŘECE JÁ STÁLE JSEM
TEBE SLYŠET PŘIPRAVEN!

ZÁKON KARMY

4. května 2011 v 14:36 Moudra

Jeden starý hinduistický hymnus říká:

Zasej myšlenku a sklidíš čin.
Zasej čin a sklidíš zvyk.
Zasej zvyk a sklidíš vlastnost.
Zasej vlastnost a sklidíš osud.

KAMÍNKY

4. května 2011 v 14:10 Veršování


Barevný kamínek v mozaice žití...
Zkus přejít moře a kapkou při tom býti.
Nepřejdeš, nejde to - jsi v společném bytí.

Kapičky deště v slunci si hrají...
velký most duhový z nich stojí v kraji.
V úpatí mostu poklad prý leží.
Kdo tomu uvěří ať si proň běží.
Když malé dítě maminku volá,
je to jak rajský hlas anděla shora.
Život dál utíká, dítě jde svou cestou
a ty jen přihlížíš, jak dcera je nevěstou.
Dávno už jsou ty doby pryč,
kdy visel na útlém krčku jí klíč.

Kolikrát otočíš venku svou hlavu,
když slyšíš zavolat: "mamíí !!" z dětského davu.
I syn tvůj má už holčičky dvě, moc pěkné panenky,
tak není zas tak zle.
Volání mamíí - teď patří tvojí dceři.
Tak to je na světě, život tak běží.

Přišla jsi o všechny s kým jsi se radila,
teď jsi ty na řadě poradit má milá.
Zvládneš to? Půjde to? Stejně teď sluchu
dopřáváš blízkým svým alespoň v duchu.
Však vždycky víš, co by ti řekli.
Nejde to, aby si řeky proti proudu tekly.

Barevný kamínek v mozaice žití...
tak to vždy bude v tom lidském bytí.
Nepřejdeš moře, když jsi jen kapička
součástí moře jsi a v životě - babička.

MOUDRA

4. května 2011 v 13:08
- Dal bych všechno co vím, za polovinu toho co nevím. (Sokrates)
- Když člověk nežije podle svých myšlenek, skončí přemýšlením jak žije. (Gabriel Marcel)
- Když uvidíš dobrého člověka, snaž se ho napodobit; když uvidíš špatného člověka, vnímej sám sebe. (Confucius)
- Když uvidíš obra, prohlídni si nejprve pozici slunce, aby to nebyl stín trpaslíka. (von Hardenberg)
- Čím menší je srdce, tím více nenávisti přechovává. (Victor Hugo)
- Sevřenou pěstí stisk ruky nevyměníš. (Indira Ghandi)
- Když ti život předkládá důvody k pláči, ukaž mu, že máš tisíc a jeden důvod k smíchu. (neznámý autor)
- Velké duše mají vůli, ty malé pouze přání a touhy. (čínské pořekadlo)
- Opravdová moudrost je v poznání vlastní nevědomosti. (Socrates)
- Kdo nerozumí jednomu pohledu, nepochopí ani dlouhé vysvětlování. (arabské přísloví)