Chuej čchun kung

24. května 2011 v 15:47 |  Články


Chuej čchun kung - Cvičení návrat k jaru - Omlazovací cvičení čínských císařů - takto různě můžeme nazývat cvičení, které jak už samotný název napovídá, pochází z Číny. V dávných dobách je vypracovali taoističtí mnichové, kteří objevili v lidském těle energetické kanály, jimiž proudí načerpaná energie a dráhy bodů v tělě (tzv. meridiány), které lze různými speciálními pohyby a cviky ovlivnit tak, aby příznivě působily na činnost vnitřních orgánů a žláz v lidském těle. Toto cvičení později dali k dispozici čínským císařům k uchování zdraví a mladické svěžesti.

Cvičení patří do pokladnice čínské mediciny, zejména pak je součástí dechové a pohybové terapie, které se v Číně říká ČCHI-KUNG, což v překladu značí PRÁCE ENERGIE. Číňané zjistili, že pomalé pohyby a vnitřní soustředění na určité části těla může do lidského těla přivádět energii a regulovat její tok. Byl objeven systém meridiánů a akupunkturních bodů - jeden ze základů čínské medicíny a zjištěno, že stimulace těchto jednotlivých bodů a jejich drah má léčivé účinky. Všichni již jistě známe účinky akupunktury a akupresury. Číňané se též naučili pomocí speciálních pohybů a cviků uvolnit meridián a tak docílit, aby z něho byla vypuzena chorobná energie, která přináší nemoc, a naopak byla přiváděna energie uzdravující.

Účinky tohoto cvičení se projeví brzy. Každý člověk, který tyto velmi pomalé cviky CHUEJ-ČCHUN-KUNG provádí, pocítí již první hodinu jak v něm stoupají životní síly a jak na něj cvičení blahodárně působí. Zlepší se činnost všech vnitřních orgánů, zvýší se hybnost všech kloubů, zpevní se ochablé svalstvo a vyrovná se držení těla, což je zejména patrné u starších lidí. To vše přináší člověku radost a uspokojení.

Cvičení je nanejvýš pomalé, prováděné při plné soustředěnosti ve stoji. Dýchání při něm je pomalé a přirozené. Je prováděno bez jakékoliv námahy a slouží k posílení těla.

U nás ve cvičení na konci zařazujeme ještě krátkou relaxaci a vím, že ti, kdo toto cvičení navštěvují a praktikují, si je nemohou vynachválit.
I já, přesto, že několik desetiletí cvičím a vedu jógu, mám čínské cvičení velmi ráda a můžu potvrdit jeho příznivé účinky na vlastní zkušenost.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama