Červen 2011

S úsměvem jde všechno líp.

24. června 2011 v 14:51 K zamyšlení


Vyzkoušeli jste to? Všimli jste si jak se k vám váš úsměv vrací a jak se celý svět kolem vás rázem prozáří? Ne? Věřte, že to stojí za zkoušku.
Když se tváříte jako škarohlíd, tak i svět okolo vás jakoby zčernal. Lidé kolem přinejmenším se vám raději vyhnou.
Existuje jóga smíchu. Praktikujeme ji v našem cvičení jógy a stala se osvědčenou metodou jak zlepšit náladu. Pokud ji provádíme na začátku lekce, tak věřte, že celá naše hodina a půl cvičení se nese v duchu počátečního úsměvu.
......s úsměvem jde všechno líp......

Představení

17. června 2011 v 0:21 Fotografie moje i jiné
www.sedesatka.cz - tak to je adresa webu pro seniory, vzorně vedená adminem a hojně navštěvovaná mnoha lidmi, především jak už sám název stránek napovídá už s určitými životními zkušenostmi a znalostmi. Lidmi, kteří nám mají co povědět.
Ráda chodím na tento web, čtu si tam různé zajímavé články neméně zajímavých lidí. Čtu si tam o jejich kulturních i životních zážitcích, čtu si tam různé rady, ba dokonce i kuchařské recepty, prostě čtu si tam o všem možném.
Poznala jsem tam spoustu zajímavých lidí. Tak např. milou paní, která umí velmi pěkně popisovat svoje výlety jak do přírody, tak za kulturními zážitky. Je to paní velmi citlivá, která nikdy neopomene přivítat nově přihlášeného člena na webu, nezapomene popřát k svátku a narozeninám, povzbudit v činnosti. Dále je tam pan novinář a spisovatel, který píše hodně zajímavé historické články, pan inženýr, který spolupracoval se spisovatelem Ivanovem, navíc má rád legraci a umí strhnout lidi přítomné na webu k různým legráckám a šibalstvím, dále zde je paní, která pěstuje kytičky všude, kde se jenom podíváš, pána věnujícího se hudbě, který o ní umí dobře povídat, také lidi, kteří rádi cestují a umí o svých cestách poutavě vyprávět. Prostě jsou tam lidé různí a všichni nějak zajímaví.
Proč tohle všechno píši? No přece proto, abych vám mohla představit člověka, který se jmenuje Jeník. Sám o sobě říká toto: "Jsem šťastným dědečkem čtyř vnoučat. Mám velkou a dosti zanedbanou zahradu, kde moc nepracuju, ale odpočívám. Z toho plyne, že mám rád přírodu takovou, do které moc nezasahuje lidská ruka. Příroda ví nejlépe, jak je jí nejlépe... ale když tam něco vykvete, nebo uzraje, raduji se se všemi obyvateli ptačích budek i dalšími hostujícími pěvci. A pozorovat zblízka např. strakapouda velkého při shánění obživy - to je zážitek."
Dále o sobě Jeník uvádí, že jeho největší zálibou je fotografování, potom historie, dobrá hudba, literatura a kultura celkově.
Na webové stránky - s adresou shora uvedenou - nám dává překrásné fotografie ponejvíce z přírody, které doprovází citlivým a zajímavým projevem. Snad každý uživatel těchto webových stránek měl tu čest obdržet od Jeníka jeho fotografii z přírody, nebo nějaké květiny. Nikdy jsem nezaznamenala, že by na něco Jeník brblal, nebo se k něčemu vyjadřoval negativně. Na web vyzařuje kladnou energii a vždy když nám tam přidá fotografii, nebo nějaký článeček, jakoby se web prozářil.
No a teď mi řekněte sami, nechtěli byste tohoto citlivého člověka potkat osobně, chvíli poslouchat jeho povídání, zážitky z fotografování, z přírody, kterou tak často a rád navštěvuje se svým fotoaparátem?
Určitě ano. Tak pojďte teď se mnou a seznamte se s tímto pánem alespoň prostřenictvím jeho fotografií.
Poprosila jsem jednou o povolení jeho fotografie zveřejnit na webu.
Děkuji tímto, že mi to bylo dovoleno a že se můžu s vámi, kteří navštívíte můj blog podělit o tu krásu, kterou Jeník vytváří.Tak u téhle fotografie(shora s názvem Zrcadlení), musím učinit velkou omluvu. Omylem jsem ji uvedla jako fotku Jeníka. Tento krásný snímek vyfotila Růženka A. také z webu www.sedesatka.cz. Je to stejně krásný snímek jako snímky Jeníka. Takže Růženko, přijmi prosím moji omluvu a poklonu za to, že i Ty umíš vidět krásu kolem sebe a nám ji ukázat.

Zatmění Měsíce ve středu 15. června 2011

16. června 2011 v 0:59 Články
Jak lze pozorovat zatmění Měsíce ve středu 15. června 2011.

Zatmění Měsíce je tentokrát zvláštní. Měsíc vychází nad jihovýchodní obzor, kdy už je značně ponořen do zemského stínu. O čtvrt hodiny později začíná úplné zatmění Měsíce.
Příští zatmění bude v Česku v roce 2015.

Ve středu 15. června 2011 můžeme pozorovat podstatnou část úplněho zatmění Měsíce, který vychází nad jihovýchodní obzor ve 21.09 letního času.
V okamžiku kdy měsíc vychází, je již značně ponořen v zemském stínu.
Úplné zatmění začíná o necelou čtvrthodinu později. V tuto dobu je ještě světlo, ale Měsíc pozvolna stoupá a obloha tmavne.
Fáze úplného zatmění trvá přes hodinu a čtyřicet minut, což činí z tohoto měsíčního zatmění jedno z nejdelších v tomto století.
Příští úplné zatmění Měsíce můžeme pozorovat z našeho území až v roce 2015.
Maximální fáze zatmění připadá na 22 hodin 13 minut. V tomto okamžiku je nejtmavší, neboť se pohybuje středem zemského stínu.
Nad jihozápadním obzorem najdeme planetu Saturn a a západně od Měsíce souhvězdí Štíra s jasnou hvězdou Antares. Dalekohledem lze pozorovat bohaté hvězdné okolí Měsíce - leží totiž v Mléčné dráze.
Postupně se sune doleva od středu zemského stínu, a jeho levý okraj je o něco jasnější.
Ze stínu vystupuje do druhé minuty po půlnoci a obloha pomalu světlá svitem měsíčního úplňku.


Jak vzniká zatmění Měsíce.

Zatmění Měsíce vzniká při průchodu našeho vesmírného souseda zemským stínem. Teoreticky by k úkazu mělo dojít pokaždé, když je Měsíc v úplňku a nachází se v tu dobu přesně na opačné straně oblohy než Slunce. Do roku však nastanou maximálně tři měsíční zatmění. Je to způsobeno tím, že dráha Měsíce je vůči rovině zemské dráhy skloněna přibližně o pět stupňů. Měsíc proto zemský stín mine: k žádnému zatmění nedojde.

Článek publ. na TECHNET.cz

Největší kamarádi jsou ti nejvěrnější...

14. června 2011 v 0:06 Naši kamarádi
Naši kamarádi nejvěrnější NIKO a ZERO
Tak tohle je náš pejsek Nikolas, Niko, Nikoušek, taky mu říkáme Myšičko, Lumpíku a někdy dokonce Hajzlíku, nebo Darebáku - to když zlobí, vymýšlí a lumpačí.

Když včera na zahrádce opět prováděl ta svá alotria - na každého štěkal, chytal do tlamičky vosy a včely, nedal si říct až ho jedna pilná, rozezlená včelka bodla do jazyku. A jak to včelky dělají, nechala mu tam - v jeho jazýčku, za cenu svého života - žihadlo. A bylo rázem po lumpačení.

Ten náš obětavý táta musel jet autem domů - do města ze zahrádky pro pinzetu, rychle se vrátit a provést operaci - totiž vyndat pinzetou žihadlo z jazýčku. Bylo to asi hodně nepříjemné, podařilo se, ale bylo po lumpačení. Jazýček zdřevěněl, takže se nedalo ani štěkat na přicházející lidi, ani na psí kamarády v blízském kotci, ani pít, prostě vůbec nic se nedalo s tím dřevěným jazýčkem dělat. Navíc jed z včelího žihadla Nikouška natolik omámil, že ten neměl ani sílu stát na nožičkách a tak ležel a spal.

Až pozdě večer se dalo jazýček trošku vypláznout, napít se, olíznout si tlapičku a dokonce se dalo i zaštěkat. Totiž ten náš lumpík na potkání každému cizímu, neznámému pejskovi a obzvláště těm větším, musí vysvětlit, že se nebojí a v případě potřeby klidně každého přemůže. Je to takový malý hrdina.

Povídání o Nikouškovi, dáme příště. Teď jsem ho jenom představila.

Na dolním obrázku je pejsek kterého jsme měli před rošťákem Nikem. Byl to také čivaváček a jmenoval se Zero. Říkali jsme mu Zeroušek. Byl s námi celých 16 let. Teď už je v psím ráji a má se tam určitě dobře. Nikdy na něj nezapomeneme. Byl to takový malý psí šlechtic. Od malinka se uměl vcítit do naší nálady, hlídal nás všude, totiž upozorňoval na cizí lidi, když jsme např. spali v našem obytném autě na cestách...

Vždycky když na něj vzpomínám je mi smutno. Takže příště o Zerouškovi a jeho psích kouscích také povím víc.


Vtípek

12. června 2011 v 22:39 Moudra
Tak tohle je VTIP. Anebo, není to taky nakonec takové malé moudro z webu? No moc bych za to nedala, že je.


Mayský kalendář

12. června 2011 v 22:18 Články

Víte, že ...

Mayský kalendář končí v pátek 21. prosince 2012
V tento den skončí současný (pátý) věk slunce. Při té příležitosti se již vyrojilo mnoho katastrofických zpráv o konci světa. Veškeré tyto zvěsti nejsou nijak podloženy.
Tento důmyslný kalendář představuje soukolí tří kol. Hieroglyfy na větším kole označují 365 dní solárního roku (haab), ty na dvou menších kolech pak představují 260 dní posvátného kalendáře (tzolkin) jejich kněží. Počet 360 dní se označuje tun a ten se skládá z 18 měsíců po 20 dnech zvaných unial. Dohromady určuje astrologický význam jednotlivého každého dne.
Pevným bodem v kalendáři je bod stvoření Mayů asi před 5 tisíci lety.
Dnešní potomci Mayů nicméně říkají, že v období kolem roku 2012 podle jejich tradice skutečně dojde ke světovým změnám, nikoliv však k záhubě. Jsou pobouřeni manipulacemi s jejich starými proroctvími a nepřejí si, aby se po světě dále šířil strach z přicházejících změn. Datum 21. prosince 2012 symbolizuje jen konec jednoho světového cyklu, konec třináctého, posledního baktúnu (jednotka používaná v Mayském kalendáři dlouhá 144 000 dnů), po kterém dojde jen k přetočení cyklu zpět na bod "0", který Mayové považují za posvátný.
(zdroj - OÁZA Špk, Zá, Moh)