Jóga prstů

2. července 2011 v 15:48 |  Jóga (hathajóga, mudry, mantry, jóga smíchu atp.), čchi kung a další čínské cvičení Falun Gong
J ó g a - p r s t ů - MUDRY - cvičení pro tělo i ducha
Co víme, je jen kapka.
Co nevíme, oceán.
Isaac Newton

Co jsou mudry?
Mudra je pojmem mnoha významů. Jako mudra může být označeno gesto, mystické postavení rukou, pečeť, nebo také symbol. Existují však i pozice očí, držení těla a dechové techniky, které bývají označovány jako mudry. Tyto symbolické prstové, oční nebo tělesné pozice umí obrazně znázornit určité stavy nebo pochody vědomí. Obráceně pak mohou také určité postoje vést k těm stavům vědomí, jejichž jsou symbolem. Co to znamená konkrétně? Kdo např. dělá často a vroucně gesta nebojácnosti, která jsou často k vidění na znázornění podob indických božstev, bude sám časem osvobozen od své ustrašenosti. Mudry tedy oslovují určité oblasti našeho mozku, popř. naší duše, a mají na ně odpovídající vliv. Působí ale také na tělesné úrovni. Působí na tělo různým ohýbáním, křížením, natahováním, nebo dotýkáním prstů. Tak tedy můžeme působit na naše tělo i ducha a ovlivňovat je.
V hathajóze je známo 25 muder, k nimž patří i oční a tělesné pozice (ásány) a uzávěry (bandhy).
My se budeme nyní trošku zabývat mudrami ručními. Např. v józe kundalini (kundalini energie je součástí každé bytosti) jsou během tělesných pozic používány ruční mudry, aby posílily účinky těchto postojů. Každá ruka tvoří reflexní zónu příslušné části mozku a těla.
Často používáme nevědomky nějaké gesto, abychom dodali důraz - pečeť nějakému závěru, propůjčili mu zvláštní váhu, ztvrdili jej. Stejně tak můžeme něco zpečetit i s našimi vnitřními silami - můžeme učinit dohodu sami se sebou. Každá mudra pro nás vytváří speciální spojení ke kosmickému vědomí (nebo jak chceme nebo můžeme to božské nazvat). Právě tento symbol je základem nejznámější ruční mudry jógy, mudry chin (mudra chin = spojení špičky palce a ukazováku do kroužku, ostatní prsty volně).
Palec je symbol vesmírného (božského) a ukazovák idividuálního (lidského) vědomí. Posledním, popř. prvním cílem jógy je nastolení jednoty člověka s kosmickým vědomím. Tímto gestem člověk vyjadřuje své přání - tuto touhu. Je zajímavé, že tyto dva prsty v čínském učení pěti živlů připadají prvku kovu, a kov je materiál, jenž je nejvodivější - vodí energie. Podle tohoto učení představuje prvek kov i spojení s vesmírem. V tomto prvku se nacházejí také ispirace a intuice. Ukazovák představuje inspiraci (energii zvenčí) a palec intuici (energii vnitřní). U tohoto gesta tvoří intuice a inspirace uzavřenou jednotu, síly mikro- a makrokosmu jsou spojeny a vzájemně se doplňují.
Z toho vyplývá, že pokud se starým učením věnujeme dost do hloubky - nebo se dostaneme dost vysoko - pak se na konci opět setkáme. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama