Únor 2012

jóga prstů (3. část)

29. února 2012 v 23:08 Jóga (hathajóga, mudry, mantry, jóga smíchu atp.), čchi kung a další čínské cvičení Falun Gong
Pokračujeme v seznamování se s mudrami rukou. Znovu opakuji, že se jedná o představení si několika léčivých pozic rukou z knihy Jóga prstů, kterou napsala paní Olga Krumlovská, přední česká astroložka a autorka knih o józe. Napsala také knihy o alternativní medicíně a lidovém léčitelství.
Zopakujeme si také to, že se seznamujeme se základními pozicemi rukou a prstů meditačními, ale také s těmi, které mají léčivé účinky.
Také si znovu připomeneme, že doba procvičování je 45 minut denně a že tuto dobu si můžeme případně rozdělit na tři až čtyři kratší intervaly. Ve svých cvičeních uvádím cvičencům, aby si cvičení rozdělili na třikrát, a to po patnácti minutách.
Tak jdeme na to.Zlepšuje zažívání a stabilitu, pomáhá překonávat trému, je účinná proti zácpě a pálení žáhy. Lze využít jejích účinků při problémech s dvanácterníkovými vředy, při překyseleném žaludku, také při obtížích konečníku, nebo střevních problémech. Jako podpůrnou ji lze použít k léčbě otrav jídlem nebo proti obezitě.

Ve všech potížích uvedených shora, také při nervozitě a trémě, pomůže tato pozice rukou, jejíž procvičování podporuje trávení. Pomáhá také proti zácpě, úlevu pocítíme i při pálení žáhy. Dokonce po konzumaci alkoholu pomůže překonat narušenou stabilitu. Pozice dosáhneme tak, že přitiskneme prsty k dlani, ruce položíme k sobě, oba palce zůstanou vzpřímeně.Příznivě působí při blokádě páteře, pomáhá při ztuhlosti, nepohyblivosti a ochrnutí. Je vhodné ji procvičovat, než začneme sportovat, jako prevenci namožení nebo pohmoždění.

Procvičování této pozice je dobrou prevencí blokád páteře, zejména v krční oblasti. Má pozitivní vliv na celé pohybové ústrojí. Hlavně v kombinaci s některými pozicemi prstů nohou (jsou uvedeny ve výše jmenované knize). Při této pozici roztáhneme prsty levé ruky a propleteme je s prsty pravé ruky tak, že pravou ruku přiložíme dlaní na hřbet levé ruky. Prsty levé ruky jsou vzpřímené, prsteníček, prostředníček a ukazováček pravé ruky jsou ohnuty a směřují šikmo. Palec levé ruky se dotýká malíčku pravé ruky a palec pravé ruky prsteníčku levé.Působí proti nespavosti, bušení srdce, potlačuje nutkavou neurózu a nepříjemné sny. Pravidelné procvičování prohloubí spánek a zbaví nás neklidu, obav z budoucnosti a napětí. Působí také proti pískání v uších a halucinacím všeho druhu.

Pravidelné procvičování této pozice zmírní, nebo odstraní duševní a srdeční potíže. Blahodárně působí proti nespavosti. Pozice se vytvoří tak, že ohneme prsty pravé ruky, palec přidržuje shora malíček. Levá ruka objímá pravou v zápěstí.Potlačuje nevolnost, malátnost, mdloby, podporuje stabilitu, zabraňuje potratu.Zlepšuje poruchy spánku, zbavuje maniodepresivních stavů, má příznivý vliv na děti, které trpí vážnými vývojovými problémy, kladně působí zejména na děti s autismem či s Downovým syndromem.

Tato pozice dokáže zmírnit ranní nevolnostv těhotenství. Pomáhá překonávat v podstatě jakoukoli žaludeční nevolnost, malátnost, mdlobu, ztrátu stability, dočasné zrakové potíže. Dosáhneme jí tak, že napneme a roztáhneme prsty levé ruky, pravou rukou obejmeme levou ruku v zápěstí. Pravidelné procvičování může dokonce do určité míry zabránit samovolnému potratu, je však samozřejmě třeba provést i další opatření.Tlumí bolesti hlavy a zubů, příznivě působí na krční páteř, chůzi, lepší koordinaci pohybů a dětskou obrnu. Má do určité míry příznivý vliv na revmatickou artritidu a v kombinaci s dalšími pozicemi na léčbu nemocí celého pohybového ústrojí.


Prsty obou rukou přitiskneme k sobě a napneme je, obě ruce se dotýkají konci ukazováčků a palců. Je dobré během procvičování situovat ruce do oblasti solaru plexu, nedotýkáme se však těla, ale držíme pozici ve vzdálenosti dvou až tří centimetrů.Dobré je kombnovat tuto pozici s muzikoterapií, pohodlně se položit na záda, zavřít oči, představovat si pohyby rukou a nohou a po ukončení pozice tyto pohyby co nejpřesněji zopakovat se zavřenýma očima.
Pomáhá při zvracení, průjmech, žaludečních vředech, střevních potížích a špatném trávení. Má nezanedbatelný vliv na žlučníkové kameny, na léčbu kýly, pooperační stavy slepého střeva. Vhodné je ji procvičovat také po porodu a při zahájení odtučňovací diety.

Tato pozice pomůže zmírnit nebo odstranit zvracení a průjmy. Její pravidelné procvičování je vhodné jako prevence špatného trávení. Při této pozici ohneme ukazováčky a prostředníčky obou rukou tak, aby směřovaly do dlaně, palce spojíme s prsteníčky, malíčky jsou vztyčené.Dodává optimismus, pomáhá načerpat energii, podporuje hubnutí, pomáhá proti bulimii, anorexii a poruchách trávení. Je vhodná při odstraňování jakýchkoli zlozvyků, při změně životosprávy a začátku všech změn. Pozice pomáhá překonávat těžké životní události a překážky.

Tato pozice pomůže načerpat kosmickou energii. Při procvičování je třeba dbát na pozitivní myšlení, protože jinak bychom mohli snadno podlehnout negativním vlivům a čerpat z vesmíru nebo z přírody i to, o co bychom nestáli. Pozici v\voříme tak, že trychtýřovitě rozevřeme směrem k obloze dlaně - prsty jsou roztažené, malíčky a palce se dotýkají. Na podporu terapie pijeme mrkvovou šťávu.Pomáhá vyhlazovat vrásky, přispívá k regeneraci sil, uvolňuje. Přináší chuť stravovat se zdravě, překonat dietní prohřešky a provést v životě mnohé změny. Pozice přináší touhu po novém a chuť zbavit se starého. Má výrazný vliv na krevní oběh a kožní problémy.

Přináší úlevu při bolestech páteře, napomáhá uvolnění svalů, má příznivý vliv i na vyhlazování vrásek v obličeji. Dosáhneme jí tak, že vzájemně propleteme prsty, které zůstanou natažené, pouze malíčky se vzájemně dotýkají. Během pozice zmenšujeme a zvětšujeme tlak v místech, kde se prsty vzájemně dotýkají.Tato pozice je vhodná při roztroušené skleróze, pomáhá proti zapomnětlivosti. Podporuje schopnost vybavovat si minulost, a to dokonce velmi vzdálenou. Tuto pozici by bylo možno používat i při regresích do minulých životů k lepšímu vybavení dávné události. Vhodné je využívat ji bezprostředně - studenti při zkoušce, písemce atp.

Pozici je vhodné procvičovat preventivně během dne na povzbuzení paměti a večer před spaním pro uchování většího množství informací v mozku. Pravidelné procvičování pomáhá při zapomnětlivosti a může zmírnit následky roztroušené sklerózy. Pozice je jednoduchá a celkem příjemná. Zlehka ohneme všechny prsty tak, aby byly přirozeně od sebe, malíčky se dotýkají dlaní, palce volně odstávají.Příznivě působí při revmatismu, nachlazení, nemocích kloubů a kostí. Pozici lze preventivně použít vždy, když jsme vystaveni zimě a vlhku. Je vhodnou prevencí proti všem vleklým zánětlivým onemocněním, také proti rýmě, uspání nosních dírek a proti kašli.

Pozici vytvoříme tak, že vložíme levou ruku do pravé dlaně, prsteníčkem a prostředníčkem pravé ruky levou ruku přidržíme, ohneme malíček, prostředníček a prstníček levé ruky. Palec levé ruky se dotýká malíčku pravé ruky, ukazováček a palec pravé ruky zůstávají přirozeně natažené. Procvičování pozice je vhodné doplnit tzv "psím" dýcháním a střídat s akupresurními masážemi - masírování ušních lalůčků.Je vhodná např. při kojení, slabosti, malátnosti, potlačuje únavový syndrom. Pravidelné procvičování zabraňuje nežádoucímu úniku životní energie, naopak ji dokáže v těle soustředit a dále podle potřeby přijímat. Pozice napomáhá lépe rozdělovat a hospodařit s touto energií v těle.

Pozici zaujmeme lehce - přiložíme dlaně k sobě, přičemž prsty pravé rukylehce přesahují prsty ruky levé. Palce zaklesneme tak, aby přidržovaly ruce u sebe a zlehka k sobě tlačily. Cvičení podpoříme, pokud denně vypijeme jedno černé pivo s rozmixovaným žloutkem.Má přirozený vliv na křehké kosti, křížové potíže, přispívá k lepšímu využívání vitamínů a minerálů. Je to vhodná pozice při léčbě zlomenin nebo problémech s klouby. Pravidelné procvičování zvyšuje schopnost vnímat potřeby svého těla, pokud jde o nezbytné živiny, látky, vitamíny a minerály.

Pozice dosáhneme tak, že roztáhneme prsty levé ruky a uvědomíme si v nich lehké napětí, jako by se od sebe lehce odpuzovaly - jako magnety. Pravou rukou uchopíme levou ruu okolo zápěstí palcem, prostředníčkem a prsteníčkem. Malíček a ukazováček pravé ruky zůstávají vzpřímené. Procvičování pozice je vhodné spojit s působením ionizace na organismus.Pomáhá při hnisavé angíně a při angíně pectoris. Dále má příznivý vliv na všechny nemoci, které ohrožují srdce a plíce. Může pomoci hlavně tam, kde jsou velké problémy s dýcháním, při dušení se, zajíkání, záchvatech kašle, ztrátě vědomí a při plicních a srdečních vadách.

Dlaň pravé ruky položíme na hřbet levé ruky tak, že levou ruku vložíme mezi palec a ukazováček pravé ruky. Prsty jsou natažené u sebe, pouze malíčky se navzájem křížem dotýkají a palec levé ruky je ohnutý do dlaně. Procvičování je vhodné doplnit aromaterapií, nejlépe působením eukalyptu, nebo máty. Pro zvýšení imunity a pročištění organismu je vhodné provést jemnou masáž ušních lalůčků.Příznivě působí na abnormalitu dělohy, cysty a neplodnost, podporuje myšlení a koncentraci. Má vliv na činnost vaječníků a plodnost žen. Reguluje menstruační cyklus, působí na jeho pravidelnost.

Pozice je jednoduše proveditelná a velmi účinná. Má výrazně příznivý vliv na myšlení a schopnost koncentrace. Pomáhá při veškerých gynekologických potížích. Pozici procvičujeme tisknutím malíčků a prsteníčků k sobě a ukazováčků a prostředníčků. Mezi prostředníčky a prsteníčky musí být co největší vzdálenost. Palce odstávají. Procvičování pozice je vhodné opět provádět a kombinovat s jogínským dechovým cvičením, kdy dlouhé výdechy provází hlasité mručení.Tak a dáme si opět chvilinku pauzu, protože si jí fakt chvíli zasloužíme.
Jóga prstů (2.část)

28. února 2012 v 16:36 Jóga (hathajóga, mudry, mantry, jóga smíchu atp.), čchi kung a další čínské cvičení Falun Gong
Znovu se podíváme do knihy paní Olgy Krumlovské Jóga prstů. Musím ovšem také znovu připomenout, že v této knize najdete daleko více zobrazených poloh rukou (muder) a dále meditační polohy nohou, reflexní zóny nohou a dále také např. důležité body na obličeji a způsob jejich masírování.Tato mudra posiluje oběhový systém, pomáhá při srdeční slabosti a při otocích. Je to vhodná prevence infarktu. Přináší výrazné vylepšení žilních problémů a pomáhá předcházení cévním příhodám. Zbavuje také pocitů úzkosti a napětí.

Vzájemným propojením všech prstů uzavřeme kruh, a zabráníme tak úniku energie. Tato pozice pomáhá při každém narušení oběhového systému a při srdeční slabosti. Pozici zaujmeme tak, že prsty pravé ruky propleteme prsty levé ruky. Palce obou rukou se dotýkají.Působí proti stresu, podporuje silnou vůli, vyrovnanost a sebedůvěru. Má příznivý vliv na naše duševní rozpoložení, přináší optimismus a víru v dokončení naší práce nebo prosazení zájmů. U některých jedinců může také podporovat agresivitu a pocit neomylnosti.

Ve východním světě symbolizuje Dračí zub, jak se pozice jmenuje, sílu a moc. Po staletí lidé východních zemí věřili, že jejím pravidelným procvičováním získá člověk obojí a navíc poroste jeho oduševnělost a poznání. Tato pozice se používá zejména při stresech a při emocionálním vypětí. Dosáhneme jí tak, že palce obou rukou skrčíme a přitiskneme k dlani. Prostředníček, prsteníček a malíček jsou ohnuté a přitisknuté k dlani. Ukazováčky jsou narovnané a směřují vzhůru.Podporuje metabolismus, pomáhá při duševních nemocích, vyvolává pocit spokojenosti, pomáhá proti zlozvykům, např. okusování nehtů.

Pozice Číše devíti pokladů reguluje veškeré metabolické děje v organismu. Vytvoříme jí tak, že čtyři natažené prsty pravé ruky spojíme a obejmeme je svrchu prsty levé ruky. Palce obou rukou volně odstávají, symbolizují ouška pomyslné číše. Ve východní mytologii je tato pozice symbolem duchovního bohatství života. Z devíti pokladů se skládá tělo, duše, poznání člověka, ale také celý okolní svět. Proto pozice sjednocuje duši i tělo, člověka a vesmír. Naplnění číše pak symbolizuje blahodárnost a dostatek.Je účinná při depresích a při otřesu mozku, zvyšuje koncentraci, pomáhá zbavit se samomluvy, krčení čela, očního tiku či zvonění v uších.

Pozici, které se říká Čapka Buddhova, zaujmeme tak, že spojíme všechny si odpovídající prsty pravé i levé ruky. Prsteníčky a ukazováčky se dotýkají ohnuté, ostatní prsty jsou vzpřímené. Procvičování této pozice vede k odstranění depresí, zlepšuje koncentraci a podporuje mozkovou činnost. Tato pozice je ve své podstatě regulátorem všem funkcí.Tato mudra pomáhá při nechutenství, potížích se zažíváním, při vypadávání vlasů a při úbytku vápníku. Má zvlášť příznivý vliv při léčbě zácpy, pálení žáhy a při překonávání škytavky.

Tato pozice je symbolem života, ale i bohatství a blahobytu. Je pohotovým zdrojem energie. Pravidelné procvičování lze doporučit zejména lidem, kteří nemají chuť k jídlu, podvyživeným, nemocným a těm, kteří mají problémy se zažíváním. Pozice dosáhneme tak, že palce obou rukou přitiskneme polštářky k sobě, ostatní prsty propleteme shora, aby jejich konce směřovaly mezi dlaně. Pravidelné a trpělivé procvičování posiluje chuť k jídlu, normalizuje zažívání, a dokonce zlepšuje celkový zjev člověka.Podporuje krevní oběh, pomáhá při vyhlazování vrásek, zejména kolem úst a očí, podněcuje dobrou náladu. Její přehnaně procvičování může vést až ke stavu podobnému bláznovství nebo opilství.

Pozice, kterou Indové nazývají Hromový blesk, je mystickým zosobněním osvobozující síly, symbolem síly ducha. Blesk boha-hromobijce, to je koncentrovaná energie. Procvičování pozice proapívá obličejovým svalům, zpomaluje tvorbu vrásek a má příznivý vliv na krevní oběh. Vytvoříme jí tak, že palce obou rukou spojíme, ukazováčky vzpřímíme a spojíme pomyslný hrot blesku. Zbylé prsty jsou vzájemně propojeny.Usměrňuje nevhodné chování, potlačuje hysterii, tvrdohlavost, urážlivost, agresi a léčí opary a plané neštovice.

Pozice štítu symbolizuje dobro a porozumění. Zklidňuje horké hlavy, zmírňuje konflikty, napomáhá uvolnění a nastoluje duševní pohodu. Štít je ochránce života, zdraví a celkové spokojenosti. Chrání před jakýmkoli útokem negativní energie. Pozice dosáhneme tak, že prsty pravé ruky sevřeme v pěst (s palcem venku), prsty levé ruky napneme těsně u sebe, a vytvoříme tak ochranný štít. Napnutou dlaň levé ruky přitiskneme k pěsti pravé ruky. Terapii je dobré doplnit zvýšeným příjmem vitaminu B (B-komplex).Příznivě působí na průdušky, plíce a ledvinové kameny. Jako podpůrnou ji lze použít s dalšími pozicemi podobné účinnosti při léčbě opakovaných zápalů plic nebo při astmatických záchvatech. Dále dokáže mírnit kašel a sípání.

Tato pozice léčí onemocnění dýchacích cest, plic, průdušek, ale i ledvinové koliky. Pozici zaujmeme tak, že palce obou rukou spojíme. Ukazováček levé ruky položíme napříč kořeny prstů pravé ruky, ukazováček pravé ruky leží na prostředníčku, prsteníčku a malíčku levé ruky. Prostředníček levé ruky je pod ukazováčkem a malíčkem pravé ruky, malíček pravé ruky leží na posledním článku prostředníčku levé ruky. Malíček levé ruky leží na ukazováčku a prsteníčku pravé ruky a je přidržován prostřeníčkem pravé ruky, který na něm leží.Příznivě ovlivňuje pohybové ústrojí, obezitu a chrápání. Vzbuzuje chuť na fyzickou námahu, probouzí v mysli touhu po pohybu a sportu. Je vhodná zejména ráno při problémech se vstáváním a leností. V kombinaci s dalšími pozicemi má příznivý vliv na klouby.

Pozici zvanou Páv, jistě přivítají všichni, kdo mají sedavé zaměstnání s nedostatkem pohybu. Její pravidelné procvičování je dobrou prevencí proti bolestem páteře a pohybového ústrojí vůbec. Při této pozici spojíme prsty tak, aby se vzpřímené prostředníčky a malíčky dotýkaly svými polštářky; ukazováčky a prsteníčky jsou ohnuty tak, že se dotýkají hřbety horních článků a objímají prázdný prostor ve tvaru O. Ukazováčky se lehce opírají o palce. Dotýkající se části k sobě zlehka tiskneme.Tlumí bolesti hlavy a zubů, zmírňuje přecitlivělost. Má schopnost snižovat veškeré bolesti, zejména je vhodná při úrazech, při bolestech břicha, zad, kloubů a u žen působí zmírnění menstruačních bolestí. Její přílišné procvičování však může přinést otupělost a sníženou citlivost.

Tato pozice je velmi účinná při bolestech hlavy a pomáhá překonávat zejména bolesti zubů. Kromě toho má schopnost dočasně tlumit přecitlivělost lidského organismu vůči nepříjemným vnějším vlivům (např. nadměrnému hluku). Dosáhneme jí tak, že vzájemně spojíme palce, ukazováčky a prostředníčky vždy téže ruky, zatímco prsteníčky a malíčky napřímíme a přitiskneme vždy k sobě.Podporuje koncentraci a myšlení, zabraňuje úbytku energie. Je třeba ji procvičovat vždy, kdykoli se cítíme oslabeni nebo unaveni. Zabraňuje napadení organismu infekcí, zvyšuje odolnost proti nemocím. Chrání především proti chorobám psychického původu. Je dobrou prevencí rakoviny.

Tato pozice pomáhá soustředit se na problém, podporuje myšlení a správné rozhodování, zejména ve stresových situacích. Zabraňuje nežádoucímu úbytku energie, chrání před vysáváním energie kýmkoli. Při této pozici vzájemně propojíme všechny prsty propletením s tím, že se malíčky a palce dotýkají vzpřímeně.Příznivě působí při blokádách a pokřivení páteře, při křečích, kolikách a fobiích. Je to vhodná pozice při pohmožděninách, zlomeninách, problémech kloubů a zeména při artritidě.

Pozice je snadná a dokonce i příjemná. Doporučuje se procvičovat ji hlavně po ránu, dřív než vstaneme. Je to dobrá prevence blokád páteře, křečí jakéhokoli bolestivého natažení svalů, či skřípnutí nervu, ulevuje při kolikách. Při dlouhodobém a pečlivém procvičování ulevuje tato pozice zejména lidem tělesně postiženým nebo s dočasnou sníženou schopností pohybu. Pomáhá také uvolňovat napětí a překonávat fobie všeho druhu.Zvyšuje obranyschopnost organismu před virovým onemocněním. Posiluje také psychiku, zbavuje přecitlivělosti a plačtivosti. Přináší optimismus a touhu po životě a radosti.

Když se cítíme vyčerpáni, když máme dojem, že je náš energetický potenciál narušený nebo ohrožený, procvičujeme tuto pozici. Pomáhá načerpat kosmickou energii a je dobrou prevencí mnoha onemocnění, napomáhá zejména v obdobích virových epidemií posílit obranyschopnost organismu. Je však třeba ji procvičovat okamžitě od chvíle, kdy se v našem okolí nemoc objeví. Jakmile se u nás projeví první příznaky, je pozdě. Pozici zaujmeme tak, že vzájemně propleteme prsty obou rukou, ukazováčky zaklesneme do sebe a palce vztyčíme vzhůru.Pomáhá při citové nevyrovnanosti, zamilovanosti, působí proti žárlivosti, svyšuje sebevědomí. Vede k odhodlání a odvaze získat to, po čem toužíme. Vhodná zejména pro dorůstající mládež.

Pokud jsme zamilovaní a bojíme se dát své city najevo, nebo citově strádáme, příp. se trápíme žárlivostí, pak by nám mohlo pomoci procvičování této pozice. Je nejúčinnější večer před spaním a po ránu. Pozice dodá sebevědomí, naději a víru v uskutečnění snů a představ. Pomáhá usměrňovat myšlenky a upevňovat postoje. Pozici zaujmeme tak, že z pravé ruky vytvoříme opěrnou misku, na níž vložíme levou ruku, jejíž prsty (kromě palce) jsou natažené a konce prstů lehce ohnuté. Palcem levé ruky se přidržujeme pravé ruky a naopak.Zbavuje nerozhodnosti, zvyšuje sebevědomí a aktivitu, dodává osobní kouzlo, mladistvý vzhled a elán. Je jednou z pozic, které zpomalují stárnoucí procesy v těle. Přináší touhu a odvahu provést zásadní změny v našem vzhledu.

Když vykonáváme práci, k níž nemáme chuť, dodá nám energii a touhu vypořádat se s našimi resty tato pozice. Roztáhneme a zahneme prsty obou rukou jako orlí drápy a držíme obě ruce od sebe ve vzdálenosti dvou až tří centimetrů. Pro procvičování pozice je dobré zavřít oči a představovat si, jak se nám spolu s nádechem pomalu milimetr po milimetru narovnává páteř. Když jsme narovnaní, dlouze vydechneme a pokračujeme v dýchání takto: pomalý nádech, krátké zadržení dechu a dvojnásobně dlouhý výdech, nejlépe provázený slabikou ÓM.
Hudba relaxační a meditační

21. února 2012 v 19:03 Tady je pěkná hudba

Jak již nadpis praví dáme si sem hudbu relaxační a meditační. Zkrátka uklidňující.

Pár následujících minut věnujte sami sobě. Nenechte se ničím a nikým rušit. Zklidněte mysl a zhluboka, pomalu, vědomě dýchejte. Při relaxační hudbě můžete zavřít oči a nechat se unášet na křídlech uklidňujících tónů. Pokud se dostaví nějaká myšlenka, nechejte ji kolem sebe jenom projít. Nezastavujte ji, nesoustřeďte se na ni. Asi tak jako když na modrém nebi přepluje lehounký, bílý obláček.


https://www.youtube.com/watch?v=mN8hzjgSKTk

https://www.youtube.com/watch?v=q6Y6bT35nfo

https://www.youtube.com/watch?v=Pq3qh4XVC5s

https://www.youtube.com/watch?v=Vcpllz9CSTc

https://www.youtube.com/watch?v=yUyYk26nBYkJóga prstů

21. února 2012 v 17:01 Jóga (hathajóga, mudry, mantry, jóga smíchu atp.), čchi kung a další čínské cvičení Falun Gong
Právě s touto knihou autorky Olgy Krumlovské bych vás chtěla dnes seznámit.
Paní Olga Krumlovská je přední česká astroložka a autorka knih o józe, alternativní medicíně a lidovém léčitelství.
Její velmi populárním dílem je právě kniha s názvem JÓGA PRSTŮ aneb Jak léčit sám sebe.
Vysvětluje jednoduché způsoby, jak upevnit a postupně zlepšit duševní i fyzickou rovnováhu člověka. Uvádí téměř 120 pozic rukou a nohou pro krásu a svěžest, meditaci i léčbu.

Zmiňuje i aromaterapii, muzikoterapii, zpěv, jogínské dechové cvičení atp.
Představuje i některé akupresurní body na rukou, nohou i na obličeji.
Nyní si knihou trošku zalistujeme a nakoukneme do ní.
V úvodu se nám praví, že existuje mnoho faktorů, které narušují rovnováhu našeho organismu a způsobují nám tak vznik nemocí. Lékaři ve starověku uváděli sedm rizikových faktorů psychického původu, které tuto rovnováhu narušují:
hněv, nespokojenost, smutek, strach, šok, závist a bezmocnost.
Když naše emoce řekročí určitou hranici, která je u každého člověka jiná , působí na všechny funkce organismu, narušují je a tím vyvolávají nemoc.
V dnešní době je naším největším nepřítelem stres. Ten je v dnešní době přímo chronickou záležitostí, která narušuje a oslabuje náš organismus a především jeho imunitní systém.
Lidské tělo má v určitých místech body, které tvoří energetické dráhy a kterými proudí energie v organismu. Tyto body a dráhy lze ovlivňovat a tím i regulovat správné proudění energie v nich. Dostatek energie ovlivňuje náš život, výkonnost, odolnost fyzickou i duševní. Tyto body jsou rozmístěny po celém těle. Lze je ošetřovat akupunkturou (vpichování jehliček), akupresurou (masírování) atp.


Jak léčit sám sebe


Složení rukou, hlavně vzájemná poloha jednotlivých prstů, má v buddhistické Indii hluboký, symbolický význam. Některé vyjadřují milosrdenství, moudrost, koncentraci atp. Některé jsou meditační, jiné s léčivými účinky. Právě s některými z posledních dvou uvedených se seznnámíme. Dají se celkem lehce naučit.

Na rukou máme, tak jako po celém těle, energetické kanálky, které jsou spojeny s celkovým funkčním systémem organismu. Staroindičtí lékaři předpokládali, že ta či ona kombinace prstů vždy určité energetické kanálky uzavírá a vyvolává tak léčivý efekt. Při užití této metody musíme mít trpělivost. Cvičení je třeba se věnovat pravidelně a poctivě.
Optimální doba procvičování je 45 minut denně. Tuto dobu si případně můžeme rozdělit např. na tři kratší intervaly. Tedy denně cvičit třikrát po patnácti minutách. Cviky si vybereme podle svých potíží a podle intuice.

P O Z I C E R U K O UPodporuje koncentraci, je vhodná k relaxaci a meditaci, je vyjádřením nirvány (podle buddhistického náboženství je nirvána stav nejvyšší blaženosti - v přeneseném významu slova to znamená stav zapomenutí, klidu a bezstarostnosti). Je zároveň ideální protistesovou pozicí, posiluje činnost srdce, harmonizuje organismus, očisťuje jej od jedů a negativní energie. Je vhodná také pro epileptiky. V této pozici je často zobrazován Buddha.

Pozice dosáhneme tak, že vložíme pravou ruku do levé, s prsty u sebe. Ukazováčky stočíme do tvaru O a opřeme je vzájemně druhým článkem o sebe. Nehty ukazováčků se opírají o palce, které se vzájemně dotýkají.Pozice je vhodná k meditaci, pro duševní vyrovnanost, podporuje krevní oběh, potlačuje negativní emoce a deprese. Má značné protistresové účinky, je dobré ji použít jako prevenci proti rozčilení, nebo proti trémě. Je podpůrnou pozicí při potřebě rychlého a dobrého rozhodování ve vypjatých situacích.

Pro koho je předcházející pozice obtížná, ten může zkusit její jednodušší variantu. Postupujeme stejně, pouze nevkládáme pravou ruku do levé, ale obě ruce zůstávají volné. Pozice má téměř stejné účinky jako předešlá.Pomáhá při vyčerpání a únavě, podporuje soustředění, potlačuje bolest hlavy, fobie a křeče. Lze ji použít ke zmírnění tzv. geopatogenního stresu, to je k vyloučení nepříznivých účinků různých elektromagnetických a dalších záření, které vydává země, na zdravotní stav člověka.

Pozici zaujmeme tak, že propleteme prsty obou rukou, shora přiložíme vedle sebe oba palce. Ty pak přiložíme na kořen nosu, zavřeme oči a tlačíme tak, aby nám to nebylo nepříjemné. Procvičujeme podle potřeby. Pozice je velmi účinná při bolestech hlavy, usilovném přemýšlení, koncentraci. Je vhodné ji provádět během učení, protože také podporuje paměť.Napomáhá rychlému čerpání energie, rychlému rozhodování, posiluje imunitu, chrání před astrálním útokem. Může zlepšit stav při psychosomatických chorobách a odstranit některé jejich symptomy, jako je skřípání zubů, křeče, svírání žaludku, nebo dokonce průjem.

Pozice dosáhneme tak, že vzájemně propleteme všechny prsty, nataženy budou malíčky, ukazováčky a palce obou rukou. Ty se vzájemně dotýkají a lehce o sebe opírají.Pozice shora minimalizuje ztráty energie, podporuje lepší hospodaření s energií, působí jako ochrana, pomáhá překonávat úzkost a strach. Pozice je zvlášť účinná v kombinaci s jogínským dýcháním. Lze ji také použít k odstranění různých fóbií.
Je to opět zjednodušená verze předchozí pozice. Vytvoříme jí tak, že vzájemně propleteme všechny prsty. Dlaně se po svém obvodu dotýkají, takže mezi nimi vzniká uvnitř uzavřený prostor, kde se kumuluje energie.Působí jako výrobce energie, zlepšuje náladu, dodává chuť do života, pomáhá překonávat překážky a potlačuje únavový syndrom. Je zvlášť účinná při celkovém vyčerpání nebo před sportovními výkony.

Pozici zaujmeme tak, že vzájemně propleteme všechny prsty, ruce umístíme volně do klína do oblasti plexu solaris a zvolna otáčíme jedním palcem kolem druhého. Je to oblíbená pozice starších lidí, kteří si zcela intuitivně, ale velmi účinně vyrábějí energii, jíž se jim už nedostává.Čistí organismus, přináší úlevu, potlačuje psychické problémy, pomáhá překonávat překážky a řešit problémy, působí proti poruchám spánku. Přináší optimismus a víru. Má schopnost přitahovat naše sny a tajná přání.

U nás nejzajímavější meditační pozice, užívaná křesťany k modlení. Vytvoříme jí tak, že zlehka sepneme ruce a soustředíme se na problém, který nás trápí a chceme jej vyřešit. Zjednodušeně se dá říci, že je tato pozice miniaturní pyramidou a na podobném principu také funguje. Je schopna přitahovat biokosmickou energii, kterou brzy spotřebujeme, na rozdíl od skutečných pyramid, kde se tato energie kumuluje. Staří Indové tuto pozici označovali také jako "prosebnou".Tlumí bolest, podporuje samoléčitelské schopnosti, dodává sebejistotu, posiluje imunitu, potlačuje fobie a zlozvyky, podněcuje tělesný i mentální vývoj.

Masáž tohoto bodu je možné kombinovat s jakoukoli pozicí prstů a s masáží dalších bodů, které jsou zde uvedeny. Bod můžeme v podstatě masírovat podle potřeby, je však třeba vědět, že je velmi citlivý. Zpočátku jej proto tiskneme velmi opatrně, zlehka osaháme jeho okolí a snažíme se vnímat, zda nám není dotyk nepříjemný. Nejlepší by bylo tento bod nejprve spíše hladit než masírovat. Pokud mu budeme věnovat pozornost a jsme-li vnímaví, můžeme už při pouhém dotyku podle jeho bolestivosti nebo podrážděnosti poznat blížící se nemoc a oslabení organismu dlouho před tím, než u nás nemoc propukne.Tato zobrazená pozice prstů pomáhá při krčním onemocnění, při chrapotu a koktání. Zvlášť ženám, které jsou hlasovými profesionálkami, jako jsou moderátorky, herečky nebo zpěvačky, může pomoci překonat nepřínivé období během menstruace, kdy mívají často problémy s hlasem.

Čtyřmi prsty pravé ruky obejmeme palec levé ruky, přičemž palec pravé ruky přitiskneme k ukazováčku a prostředníčku levé ruky. pravidelné a pečlivé procvičování této pozice pomáhá při veškerých krčních onemocněních, zejména při chrapotu. Při dlouhodobém procvičovánítéto pozice sílí hlas, proto je vhodná zejména pro zpěváky, herce a učitele.Potlačuje trému, neklid, melancholii, je účinná proti stresu, stesku, depresi, cukání v ústním koutku, ovlivňuje mimiku. Pomáhá lépe ovládat obličejové svaly, zvlášť vhodná pro herce. prospěšná při jakémkoli druhu tiku.

Tato pozice se považuje za jednu z nejdůležitějších, a přitom je velmi jednoduchá. Vytvoříme ji tak, že se ukazováčky lehce dotkneme palců téže ruky. Ostatní prsty jsou natažené, nikdy ne ohnuté. Pravidelné cvičení nás zbaví nervového napětí, zlepšuje myšlení, aktivuje paměť a schopnost koncentrace. Používají ji zejména myslitelé, filozofové, ale i vědci. Pomáhá při veškerých projevech agresivity a také při vysokém krevním tlaku.Pomáhá při revmatismu, nachlazení, zánětu středního ucha a zánětu spojivek. Její procvičování mírní záchvaty kašle. Je vhodná jako prevence při delším pobytu v chladu či vlhkém prostředí. Účinná také při žilní nedostatečnosti a nízkém tlaku.

Ukazováček složíme v dlani tak, aby se hřbetem dotýkal osy palce. Palec zlehka přidržuje tento prst, ostatní prsty jsou napřímené a roztažené. Pozice Větru, jak ji Indové nazývají, léčí nemoci způsobené tímto živlem, větrem a velmi účinně pomáhá při revmatismu.Pomáhá při bolesti v krku, při zápalu plic, kašli a rýmě, zvyšuje imunitu. Mírní také problémy při schiasu, bolestech v šíji a bolesti zad způsobené prochladnutím. Je podpůrnou pozicí při zánětu ledvin nebo močových cest. Mírní noční křeče v nohou způsobené prochladnutím.

Obě dlaně jsou spojené, prsty jsou vzájemně propojené. Palec jedné ruky odstává a zlehka jej objímají ukazováček a palec druh ruky. Pozice se používá při léčbě všech nemoí způsobených prochladnutím. Pravidelné procvičování této pozice mobilizuje obranyschopnost organismu a urychluje celkové uzdravení.Pomáhá při revmatických bolestech a při obrně. Působí příznivě na svaly a žíly. Pravidelné procvičování může výrazně zmírnit problémy spojené s žilní nedostatečnosti. V kombinaci s dalšími terapiemi dokáže zbavit nebo alespoň ztlumit alergické reakce organismu.

Tato pozice je v Indii spojována s posvátným zvířetem - krávou, podle níž je také pojmenována - a je poněkud náročnější. Vytvoříme ji tak, že prostředníček levé ruky přitiskneme k ukazováčku pravé ruky a prostředníček pravé ruky k ukazováčku ruky levé. Zároveˇpřitiskneme prsteníček pravé ruky k malíčku levé ruky a malíček pravé ruky k prsteníčku levé ruky. Palce odstávají.Potlačuje tvorbu vrásek, zlepšuje sluch, pomáhá při bolestivém píchání v uších. Pozice je také vhodná pro odoby trpící chudokrevností a lidi se střídavým tlakem. Dokáže výrazně zmírnit problémy s mravenčením v rukou a nohou. Zbavuje rychleji otoků v obličeji a projevů únavy, jako jsou kruhy pod očima.

Této pozice dosáhneme tak, že ohneme oba prostředníčky a palci je přitisknemek dlani. Ostatní prsty jsou vzpřímené, ne ohnuté. Pozice má skvělý vliv na običej, tvorbu vrásek však zpomalí jen její dlouhodobé procvičování.Působí proti stresu, neurózám, smutku, zbavuje nostalgie a traumat. Je vhodná jako prevence častého omdlévání a bušení srdce. Jejím pravidelným procvičováním chráníme své srdce před následky stresu, negativních emocí a velkého vypětí.

Země jako jeden z prvoelementů, z nichž se skládá naše tělo, poskytuje společně s vesmírem optimální podmínky pro vznik života na naší planetě. Postavení prstů, které nese název pozice Země vyrovnává duševní a fyzickou stránku člověka. Pravidelné procvičování této pozice zvyšuje sebedůvěru a chrání před negativním vnějším útokem. Pozici Země vytvoříme tak, že spojíme palce s prsteníčky vždy téže ruky. Ostatní prsty zůstávají vzpřímené.Posiluje plíce, průdušky, žlázy a ledviny, pomáhá při kolikách a nadýmání. Můžeme ji použít jako podpůrnou pozici při léčbě rozedmy plic, při senné rýmě, sípání, zánětu průdušek a při astmatu, zápalu plic, nebo po všech operacích.

Pozici, která nese jméno vody, nositelky života, je možné použít při všech chorobách plic, průdušek a při nadměrné činnosti žláz. Procvičování pozice Vody je dobrou prevencí i účinnou terapií při kolikách a bolestech břicha. Malíček pravé ruky ohneme, palcem téže ruky jej zlehka přitiskneme k dlani, levou rukou obejmeme hřbet pravé ruky tak, že palec levé ruky lehce položíme na palec pravé ruky.Dodává energii, čistí organismus, podporuje prokrvení obličeje, zmírňuje bolesti, působí proti otravě a preventivně proti nádorovým onemocněním. Zvyšuje odolnost organismu vůči všem jedům, proto je vhodné provádět ji také v období inverzí.

Bez energie není život možný. Procvičování této pozice napomáhá čištění organismu od jedů a hlenů, léčí onemocnění močových cest vede k očištění celého organismu a vyrovnávání energie. Tato pozice je velmi jednoduchá, dosáhneme jí tak, že spojíme prostředníček, prsteníček a palec vždy téže ruky. Ukazováček a malíček obo rukou zůstane vzpřímený.Podporuje duševní činnost, koncentraci a paměť. Velmi příznivě působí na činnost štítné žlázy. Je zvlášť prospěšná malým dětem s vadou řeči nebo prospěchovými problémy. Mírní hyperaktivitu, nesoustředěnost a je vhodnou prevencí senility i dalších duševních projevů stárnutí.

Pozice nazývaná Okno moudrosti, je prospěšná jako podpůrná léčba při všech onemocněních mozku. Její procvičování vede k rozvoji myšlení, aktivizuje duševní činnost a podporuje myšlenkové pochody. Dosáhneme jí tak, že prsteníček přitiskneme palcem stejné ruky k dlani. Ostatní prsty jsou vzpřímené a roztažené.Posiluje sebevědomí, srdce, potlačuje strach, neklid a nedůvěřivost.

Tato pozice se nazývá Chrám draka. Ve východní mytologii je drak obrazem jednoty pěti živlů - země, ohně, kovu, dřeva a vody. Drak symbolizuje sílu, hbitost, moc, rozum, víru a disciplínu a toto vše spojuje v jeden celek. Procvičování této pozice usměrňuje naši činnost, pomáhá nám v cestě k vyššímu duchovnu. Pozice podporuje léčbu všech srdečních chorob, zejména arytmie, uklidňuje, koncentruje energii a tříbí mysl. Procvičujeme ji tak, že prostředníčky obou rukou ohneme a přitiskneme k dlani. Ostatní prsty vzájemně spojíme, natažené ukazováčky a prsteníčky vytvoří nad ohnutými prostředníčky stříšku - pomyslné tělo draka. Palce značí hlavu a malíčky ocas.Příznivě ovlivňuje srdce, je vhodným prostředkem na nešťastnou lásku, unavený zrak a kruhy pod očima, ochraňuje život.

Tuto pozici, která se také nazývá Strážce života, by měli používat všichni k ochraně života, ať už vlastního, nebo svých blízkých či přátel. Kromě toho, že má schopnost chránit před jakýmkoli poškozením či napadením, pomáhá při bolestech a bušení srdce a je dobrou prevencí infarktu. Už při prvních příznacích těchto nemocí je třeba okamžitě postavit prsty do této pozice. Úleva se dostaví téměř vzápětí. Pozici vytvoříme tak, že ukazováček ohneme, aby se posledním článkem dotýkal palce. Prsteníček, prostředníček a palec spojíme, malíček zůstává vzpřímený.Působí proti depresi, smutku i plačtivosti, potlačuje sebevražedné sklony a tvorby vrásek kolem úst, má příznivý vliv na povislé koutky i na třesoucí se bradu. Je to vhodná prevence vysokého krevního tlaku a jeho následků.

Pozici vytvoříme tak, že konečky prstů levé ruky vkládáme střídavě mezi konečky prstů pravé ruky. Malíčky obou rukou jsou volné, napřímené, směřují nahoru. Tato pozice ovlivňuje psychiku, odstraňuje deprese. Její pravidelné procvičování zlepšuje náladu, pomáhá proti smutku a beznaději.Působí proti únavě, posiluje zrak, je vhodným prostředkem proti otoku očních víček a přecitlivělosti. Je vhodn prevence zhoršení zraku. Jako podpůrná pozice pomáhá při zánětu spojivek či podráždění očí. Přináší úlevu při práci s počítačem a všude, kde jsou oči vystaveny zvýšené námaze.


Procvičování této pozice vede k vyrovnání energetického potenciálu celého organismu, zvyšuje schopnost pracovat, zlepšuje pocit zdraví a svěžesti. Používá se k rychlé regeneraci sil, při pocitech vysílení, rozostření zraku - zlepšuje totiž ostrost vidění a léčí veškeré oční choroby. Tuto pozici, nazývanou také pozice Života, vytvoříme tak, že spojíme palce, prsteníčky a malíčky vždy na jedné ruce. Ukazováčky a prostředníčky, zůstávají vzpřímené.


TAK A VIDÍM TO NA KRATŠÍ PŘESTÁVKU. I když s jógou prstů ještě nekončíme.Docela milé

8. února 2012 v 11:57 Koluje po webu


Některé obrázky, které kolují po webu jsou hodně milé. Posuďte sami ten následující.


To je hodně milé přáníčko. Je studený leden a tomuto přáníčku se podařilo mě zahřát. Děkuji Boránku-Maruško.