Srpen 2012

Bikram jóga

31. srpna 2012 v 19:05 Jóga (hathajóga, mudry, mantry, jóga smíchu atp.), čchi kung a další čínské cvičení Falun GongBikram jóga
označovaná jako tzv. "horká jóga". Má 26 pozic z hathajógy, provádí se dynamicky asi 90 minut. Místnost je vyhřátá na 42°C. Každá jednotlivá pozice připravuje tělo na pozici druhou. Pořadí pozic je neměnné. Ve cvičení jsou obsažena také dvě cvičení dýchací.
Touto vědecky vystavěnou metodou stlačování, protahování a posilování se stimulují všechny systémy lidského těla, čímž se předchází nemocem, zraněním a zpomalují se příznaky stárnutí.
Cvičením se pročišťuje lymfatický systém, dochází ke správnému přísunu kyslíku a živin ke každému tělesnému vláknu, posiluje se imunitní systém, jsou stimulovány endokrinní žlázy, zvyšuje se kapacita plic, posiluje srdeční činnost, zvýší se pružnost páteře, posílí se svaly, kosti, má vliv na množství maziva v kloubech, dochází k detoxikaci organismu, zlepší se krevní oběh a zklidní se mysl.
Toto cvičení se provádí v horku proto, že při něm nedochází ke ztrátě tělesné teploty v okolním prostoru, tělo se stává pružnějším, předchází se zraněním, zrychluje se srdeční tep. Dochází ke zlepšení srdečního oběhu a okysličení celého organismu. Skrze pocení dochází k detoxikaci organismu, tělo otevírá póry a čistí pleť. Cvičení stimuluje také spalování tuků.

Pár slov o zakladateli.
Bikram Choudhury je zakladatelem celosvětové Školy indické jógy. Narodil se v Kalkatě v roce 1946. Bikram začal praktikovat jógu od svých 4 let s tehdy věhlasným indickým kulturistou Bishnu Ghoshem, mladším bratrem Paramahansa Yoganandou (autorem nejpopulárnější knihy o józe). Bikram praktikoval jógu denně 4 - 6 hodin na Ghoshově univerzitě tělesné výchovy v Kalkatě. Ve 13-ti letech se stal vítězem v národní soutěži indické jógy.

V 17-ti letech si poranil koleno při zvedání závaží. Tehdy mu evropská lékařská elita sdělila, že se může stát, že již nikdy nebude chodit. S tímto výrokem se Bikram nespokojil a nechal se převézt zpět do školy Bishnu Ghoshe a pevně věřil, že jestli mu má někdo pomoci, tak je to právě Ghosh.
Po šesti měsících měl koleno jž zcela vyléčené.
Ghosh tak měl díky Bikramovi poprvé hmatatelný důkaz pro světovou veřejnost, že jóga má schopnost regenerovat tkáně a léčit chronické nemoci.
Svoji metodu vyučuje Bikram po celém světě víc jak 30 let. V současné době existuje ve světě 720 škol Bikram Yogy a všichni učitelé jsou školeni Bikramem osobně.