Červenec 2015

CITRON

18. července 2015 v 21:24 Koluje po webuCO JE TO CITRÓN?

Každý rok je zjištěno plno nových věcí ohledně zázračného ovoce - citrónu. Nový vitamin - Vitamin P (flavonoidy) - byl přidán k hodnotnému vitaminu C, který se nachází v této pochoutce z kuchyně nebo-li z dietní laboratoře.
Citrón dokáže všelijaké triky. Stejně jako se voda změní ve víno, tak citrón se svou kyselinou rychle změní kyselé složení na zásadité. Tím, že obsahuje velký obsah vápníku, zaštiťuje pro kosti, zuby a nervový systém základní výživu. Obsahuje také fosfor a jedna z jeho největších předností je schopnost pomáhat "trávit" bílkoviny.
Doktor Gerald Stalh nám podává zprávu o nespočetných případech očních katarů, které byly vyléčeny používáním kapek stejného poměru citrónové šťávy a destilované vody do očí třikrát denně. Atletická noha nepotřebuje žádná drahá léčiva. Citrónová šťáva spolu ze šťávou z papáji se nazývá "vstřebávač" těchto problémů. Několik předních zubních lékařů předepisuje citrónovou šťávu a sůl na těžké stádium paradentózy.
Citron je jedním z nejrychleji reagujících nepřátel proti bacilům. Průmysloví chirurgové používali citrón v případech zánětu rány, což mělo úžasný úspěch. Královští specialisté z Harley Street v Londýně dávají dětem královské rodiny citrón a med při bolestech v krku. Mnoho lidí, kteří vynaložili velké sumy k vyléčení tvrdohlavých ekzémů, byli přivedeni k domáckému citrónu, když už neměli žádné další peníze, aby zjistili, že se ekzém velmi rychle ustálil a po čase je nenávratně opustil úplně.

Nepříjemný dech
Citrón není pouze lokálním antiseptikem pro ošklivý dech, ale také vnitřní alkalizér, který zabrání tomu, aby docházelo ke kvašení a tudíž k vytváření takovéto nepříjemnosti v ústech. Herci pijí citrónovou šťávu s trochou medu dvakrát až třikrát denně, aby si zajistili sladký dech.

Proč mít astma, když je všude plno citrónů?
Dr. Joseph H. Greer nemá žádné obavy, že by se jeho pacientům vrátilo astma. K všeobecné detoxikační dietě jim dává 2 polévkové lžíce citrónu před každým jídlem a před spaním.

Kašel a nachlazení
Pečené citróny - peč na sucho celý citrón, dokud nerozpukne a neotevře se - se dávají na kašel a nachlazení pacientům všeho věku s obrovským úspěchem. Když se citrón rozevře, smíchej z něho vymačkanou šťávu se šťávou z čerstvého ananasu (půl na půl) a trochou medu. Pacient pocítí okamžitou úlevu. Ananasová šťáva k citrónu dodá své mocné "trávicí" enzymy, čímž uvolní hleny v krku.

Čínské použití citrónu
Když čínští lékaři zjeví něco ze svých přírodních léčeb, je to většinou hodnotné k přečtení. Výbornou léčbou pro poškozené nehty a zanícená nehtová lůžka je citrón, kterému se odřeže vršek, prst se dá do citrónu a vše se ováže obvazem. Ráno se může rána vyčistit.

Potíže se žlučníkem
Existují lékaři, kteří zakazují jakékoliv léky při potížích se žlučníkem a poučí své pacienty, aby omezili aspoň na jeden den všechno, kromě citrónové šťávy.
Stav spojený s pocitem na zvracení, nedostatkem chuti k jídlu, s trávicími problémy, špatnou chutí v ústech je velice často zapříčiněn "lenivými" játry.

Růže
Mnoho lidí se hrozí při pohledu na infekční zarudnutí kůže! Obklady z citrónové šťávy jsou obrovskou úlevou poté, co se všechny mocné léky ukážou jako neužitečné.

Spála
Doktor Georgie W. Wood napsal o spále následující: Mohu vyléčit 49 případů spály z 50 citrónem a arabskou gumou. Jakmile se projeví první příznaky, uložte dítě do postele a dávejte mu pít citronádu s arabskou gumou - polovinu čajové lžičky do sklenice citronády. Zakryjte břicho suchým flanelem; potom zabalte dítě do bílé vlněné přikrývky vyždímané v horké vodě; nahoru dejte suchou deku a použijte další přikrytí, abyste vyvolali pocení. V některých případech situaci velmi urychlí přikládání lahví s horkou vodou (termofory) z vnější strany deky. Po hodině pocení, během které se hojně pije citronáda s arabskou gumou, by mělo být dítě dosucha utřeno a oblečeno podle vlastní potřeby. Citrónová šťáva má sklon odstraňovat hnisavá ložiska, která se utvářejí uvnitř v ústech.

Záškrt
Při záškrtu je citrónová šťáva také úžasně silnou desinfekcí a pomocníkem pro trávení. "Šťáva by se měla kloktat," říká doktor Wood, "každou hodinu nebo dvě a vždy by se měla při tom tak půl až jedna čajová lžička citrónové šťávy spolknout. Toto odetne falešnou membránu v krku a pomůže, aby vyšla ven."

Vodnatelnost - edém
Oloupejte z citrónu kůru, nasekejte dužninu na malé kousky a přikryjte medem. Na začátek si vezmi jeden citrón a takto vymačkej posléze šťávu s medem; postupně každý den přidávej, dokud nebudeš brát šťávu z 8 nebo 10 citrónu za den.

Zimnice a teplota
Zimnice a teplota může vzniknout z několik příčin; navzdory tomu je citrón vždy velkou pomocí. Španělé to nazývají přítelem, který nikdy neselže. Tady je ta španělská metoda, jak je popsána doktorem Woodem: "Šťáva z jednoho citrónu se přidá do hrníčku čaje z červeného jetele nebo vojtěšky alfalfa a vypije se najednou dvakrát denně bez mléka a cukru."

Revma
Užívej šťávu z poloviny citrónu před každým jídlem a před uložením se k spánku. Může to být před použitím ředěno destilovanou vodou anebo použito ve forma silné citronády, také dvakrát denně aplikuj citrónovou šťávu na postiženou oblast z venku - externě. Většina lékařů, kteří používají tuto léčbu, tvrdí, že po třech dnech, jistý ale pomalý proces léčby citrónem ukazuje své očistné a bolesti utišující kvality.

Strupovitost
Celý svět dnes ví, že léčba citrónovou šťávou je při tomto onemocnění velmi účinná. Strupovitost má široké pozadí, ale toto je prokazatelný nedostatek účinku vitamínů, které obsahuje citrón, díky němu začne lépe a rychleji pracovat zažívací systém, vyléčí se prostředí v ústech a posílí se celý imunitní systém, jelikož se strava významně obohatí o vitamin C, který je v citrónu obsažen.

Bolest hlavy
Citrónová šťáva s několika lžičkami horkého čaje (nejlépe z červeného jetele nebo vojtěšky alfalfa) je skvělou léčbou důmyslného Newyorského barmana pro ty, kteří mívají nepřetržité bolení hlavy - nebo taky bolesti hlavy z jiných příčin. Takto se jeho zákazníci mohou naprosto zbavit užívání všech léků proti bolesti.

Zubní kámen
Citrónová šťáva je sama o sobě úžasný prostředek pro čistění zubů. Pokud namáčíte kartáčky do zředěné citrónové šťávy, budete mít čisté jak kartáčky tak zuby.

Citrón jako posilující prostředek
Mnoho žen, mužů a dětí, kterým chybí vytrvalost, mají nedostatek vápníku. Pokud se 30 dní dvakrát denně užívá citrónový koktejl, tak dojde ke změnám v chemii těla, což velmi posílí organismus, zlepší se paměť a výdrž, stejně jako se člověku vrátí barva do tváří. Citrónový koktejl se dělá z citrónové šťávy, sojového mléka a medu rozmíchaného v mixéru nebo ještě lepší roztřepaného v šejkru.

Citrón jako dobré ochucovadlo
Co se týká zelené zeleniny, nemusíte se bát. Nasbírejte si šťovíkové listy, mladé pampeliškově listy a hořčičné, mladé lístky bodláku, jemně povařené a ochucené citrónem. Ochuťte citrónovou šťávou vše, kde byste dali za normálních okolností ocet - omáčky, saláty, okurky….

Citrón jako prostředek proti molům
Ve Francii mají pěkný zvyk dávat do svých šatních skříní oloupané slupky od citrónu (i mandarinek a pomerančů). Takto mají své skříně chráněny před moli. Nebo také vzít zralý citrón, do jeho slupky napíchat mnoho koření hřebíčků a dát do skříně, kde pomalu vysychají a zanechávají příjemnou vůni ve všech skříních i v místnosti.

Citrón a vyčerpanost
Poutníci na dlouhých cestách, stejně jako cestovatelé a badatelé se dívají na citrón jako na dar z nebe. Když začnou pociťovat únavu, vysají trochu šťávy z citrónu skrze díru, kterou udělají nahoře ve slupce. Je to velmi rychle účinný lék, který dodává téměř neuvěřitelné občerstvení. Badatelé používají citrón jako ochranu před mnohými tropickými infekcemi. Trocha citrónové šťávy uhasí žízeň daleko lépe než mnohonásobně větší množství vody. Zkušení cestovatelé tvrdí, že když přidali citrónovou šťávu do běžné pitné vody v různých oblastech, je to jako desinfekční prostředek a zabraňuje to vzniku nemocí, které by vznikly z rozdílných vodních zdrojů.

Důmyslný citron
Tento trik byl odkoukán od vážených podnikatelů a obchodníků vedoucích život na úrovni, když mají být po prohýřené noci ráno opět na nohou. Rozčtvrtí citrón, posypou ho solí a sní ho celý kromě kůru ještě před samotnou snídaní. Veřejní mluvčí tvrdí, že tento trik je důležitým simulantem než mají vyjít na podium.

Vaginální hygiena
Zředěná citrónová šťáva je bezpečnou a účinnou metodou pro vaginální hygienu. I když je to silné antiseptikum, neobsahuje žádné dráždivé látky jako obsahují různé jiné prostředky pro výplachy atd.

Londýnské zdravotnické autority spoléhají na citrón
Reddie Mallet, jedna přední osobnost zdravotnictví, má vytvořený celý terapeutický systém, který je založen na léčivých schopnostech citrónu, spolu s rozličnými jinými přírodními prostředky. V jeho zdravotním domě je pacient při své první léčbě položen mezi dvě hořící pece ve dvou opačných stranách pokoje. Celé jeho tělo je třeno citrónovou šťávu a olivovým olejem. V kombinaci s vyhřívaným vzduchem dochází k rychlému vstřebávání a léčba má dlouho trvající účinek.

Zvláště uši, nos a hrdlo by se mělo ošetřovat citrónovou léčbou. Doktor Mallet léčí tvrdohlavé případy kataru
následujícím způsobem: čajová lžička olivového oleje s čajovou lžičkou citrónové šťávy je postupně - skrze kapátko - vkapávána do každé nosní dírky. Kape se také do uší každý týden pro očištění a oživení.
Malé dávky citrónové šťávy a olivového oleje se přidávají do jídla miminkům, když jsou odstavována, a dávky se zvyšují s růstem dítěte. Tato metoda, jak říkají pacienta doktora Malleta, pomáhá předcházet běžným dětským nemocem, skrze své specifické imunitu podporující přednosti.

Zácpa se léčí pomoci vnitřního a vnějšího užívání citrónové šťávy a olivového oleje. Čtyřikrát denně se užívá malá štamprle olivového oleje a citrónové šťávy. Tělo se třikrát týdně masíruje citrónovou šťávou s olivovým olejem.

Nosní mandle se léčí ředěnou citrónovou šťávou, která se kape nebo jemně nasává nosními dírkami.

Při artritidě se citrónovou šťávou a olivovým olejem jemně masírují klouby po předchozím zahřátí horkou koupelí nebo suchými horkými obklady v posteli.

Obklady z citrónové bílé dužiny se všeobecně používají na vředy, abscesy a poranění kůže. Vnitřně se při tom také užívá citrónová šťáva.

Při bronchitidě je dobré používat citrón a olej pro kloktání (žvýkání - poté vyplivnout) a také pro vnější masáž krku a hrudi.

Při cirhóze jater se denně používá i tucet citrónů ve zdravotním domě doktora Malleta. Pacienti dále ve své stravě nedostávají škrob a jí hodně ovoce jako jsou rozinky, pomeranče, ananasy atd.

Úžasných výsledků se dočkali ti, co trpěli kolikami, když masírovali břicho dvakrát denně (když leželi) citrónovou šťávou a olivovým olejem.

Při průjmu doktor Mallet používal jablečnou dužinu a citrónovou šťávu jak pro mladé tak i pro staré. Při ekzémech se citrónová šťáva s ananasovou šťávou podává každou hodinu a k tomu strava bez škrobů, dokud není nemoc vyléčena. Chřipka, bolest hlavy, porucha trávení se léčí se zvyšujícím se použitím citrónové šťávy jak vnitřně tak z venku. Při žloutence se citrónová šťáva podává spolu s mrkvovou šťávou.

Doktor Mallet dosáhl úžasných výsledků při léčbě neurózy pomocí olivového oleje a citrónové šťávy. Důležitý vápník, kterého je většinou při neuróze málo, je takto podán spolu s nervy vyživujícími látkami v olivovém oleji, což dodá pacientovi do jeho stravy šmrnc. Denní masáž olivovým olejem a citrónovou šťávou musí být také přísně dodržována.

Léčba hemeroidů v tomto citrónovém zdravotním středisku je také velmi úspěšná. Strava je podávána suchá. Žádná voda se nepoužívá - pouze ovoce a zelenina. V noci se jemně dovnitř rektálně aplikuje (klystýr) malý hrníček teplého olivového oleje a citrónové šťávy - a nechá se působit.

Kosmetika a citrón
S příchodem nové dehydratované citrónové šťávy v prášku mohou ženy, které se zajímají o svou krásu, mít vždy po ruce pohodlnou skleničku čistého citronu, kterou mohou vždy použít, bez neestetického vytláčení citronů na toaletním stolku.
Citrón je velmi hodnotné bělidlo rukou a nehtů. Nové vysoce zářivé přelivy obsahují citrón. Prostředky pro zlepšení pórů v extra moderních kosmetických obchodech obsahují přírodní citrónovou šťávu a jeden z prostředků efektivního zmenšení prsou je také citrónová šťáva.
Nový tekutý prášek je vytvořen jak pro léčbu, tak pro krásu. Obsahuje přirozenou šťávu z citrónu pro jeho schopnost zadržet lesknutí se tváří a nosu a také pro své běličské a pihy odstraňující účinky.
Citróno-jahodová zubní pasta je novou bělící pastou pro zuby, které jsou potaženy tmavým filmem a zásaditým zubním kamenem.
Newyorská učitelka tance nechává svým žákům masírovat nohy a klouby olivovým olejem a citrónovou šťávou před a po každé lekci a experti tělovýchovné kultury nyní používají velké množství masážního krému vyrobeného z vaječného žloutku, citrónu a olivového oleje.
Pařížské herečky předchází tmavým kruhům pod očima aplikací citrónové šťávy dvakrát denně. Používá se také jako prevence žlutého vzhledu krku.
Jedna mladá herečka sebou vždy nosí čistící tampónky pro odstranění make upu během dne. Má je ve skleničce, do které přikápne citrónovou šťávu, aby si zajistila při každé aplikaci vybělení stejně jako vyčištění své pleti, než aplikuje další make-up.

Citrón má mnoho použití pro vlasy a hlavu. Masírování pokožky ve vlasech si může udělat každý doma a pro své úžasné antiseptické účinky může být ponechán přes celou noc.

Citrón, dobrá léčba zlozvyku kouření
Pokud si někdo opravdu přeje přestat kouřit, zjistilo se, že když přijde chuť si zapálit nebo něco kousat, je dobré si dát do pusy citrónovou šťávu a chuť pomine. Asi po třiceti dnech této léčby přejde všechna chuť na cigarety. Pohodlný způsob, jak to používat, je, že budete s sebou nosit citrón nahoře s dírou zabalený do voskového papíru, a když přijde chuť na tabák, tak si nasajete plná ústa šťávy. Během dne budete možná muset potřebovat mít připraveno několik citrónů, abyste vždy zahnali nechtěnou touhu po cigaretě.
Je také velmi důležité přestat používat silně kořeněné jídla, omezit pepř a sůl, protože to akorát zvyšuje touhu po cigaretách a alkoholu.

Citrón pomáhá zvítězit nad alkoholem
Člověku by mělo být ukázáno zlo tohoto jedovatého nápoje a požehnání absolutní abstinence. Měl by se vzdát věcí, které zničily jeho zdraví, a nahradit je množstvím ovoce. Pomeranče, citróny, švestky, broskve a mnohé jiné ovoce. Boží svět je produktivní, pokud se budeme pořádně snažit.
Je zjištěno, že čím více se dodá do stravy ovoce, zvláště citronů, tím menší je chuť po alkoholických nápojích.

Citrón a stimulace práce střev
Šťáva z jednoho citrónu ve sklenici teplé vody je velmi efektivním simulantem trávení. Zácpě se dá velmi úspěšně předejít pitím dvou až čtyř sklenic citrónové šťávy hned po ránu.

Citrón nebo ocet?
Ve většině případů se může citrónová šťáva použít místo octu, jako je třeba zavařování či zálivky do salátu, ochucení polévek atd. Takto se člověk vyhne škodlivým účinkům, které tělu ocet způsobuje.

Ředidlo a čistič krve
Vymačkej jeden citrón do sklenice vody a vypij půl hodinu před snídaní, aby ses očistil od všech jedů a zředil svou krev.

Přeloženo z materiálů Abundant Life Ministy, P.O.BOX 913; Chadron, NE 69337; USA

PÁLENÍ ŽÁHY

18. července 2015 v 15:48 | MedlickerMožná jste už zažili bolest v hrudníku nebo horní části břicha brzy po jídle. Tato bolest je známá jako pálení žáhy. Předtím, než se naučíme několik způsobů jak zmírnit pálení žáhy, připomeneme si základní informace o tomto stavu.

Co je vlastně pálení žáhy?

Vše, co sníme, prochází naším jícnem do žaludku. Uvnitř žaludku je potrava trávena pomocí žaludečních šťáv. Žaludeční šťáva je kombinací kyseliny chlorovodíkové a několika enzymů. Možná se ptáte, jak je možné, že mám uvnitř těla kyselinu a přesto za normálních okolností nedochází k jeho poškození?
Příroda si však poradila a našla řešení tohoto problému. Za prvé, sliznice žaludku je vybavena speciálním mechanismem, který zajišťuje její odolnost vůči působení kyselin. Aby se kyselý obsah žaludku nemohl dostávat do míst, kde již sliznice není chráněna proti působení kyselin (což je například jícen), je jícen na vstupu do žaludku vybaven speciálním svěračem (dolní jícnový svěrač), který umožňuje pohyb potravy do žaludku, ale brání zpětnému pohybu žaludeční šťávy do jícnu. Díky dolnímu jícnovému svěrači se tedy potrava může pohybovat z jícnu do žaludku, ale nemůže se vracet zpět.
Pálení žáhy začne, pokud je funkce dolního jícnového svěrače narušena a kyselina se vrací zpět do jícnu. V důsledku toho je citlivý jícen podrážděn a výsledkem jsou charakteristické příznaky pálení žáhy (bolest na hrudi, bolest horní části břicha nebo kyselý pocit v ústech.

Příčiny pálení žáhy

Příčiny pálení žáhy mohou být fyziologické (normální) nebo patologické (abnormální). Mezi fyziologické příčiny pálení žáhy patří těhotenství, jedení kořeněných a smažených jídel, obezita a špatný styl života. Patologickou příčinou pálení žáhy může být infekce bakterií (Helicobacter pylori), oslabení jícnového svěrače, pooperační komplikace, hyperkalcémie (nadměrná hladina vápníku v krvi) a oslabení anti-refluxní bariéry jícnu.
Může se zdát, že pálení žáhy je vážné onemocnění. Ovšem nemusíte se znepokojovat, jde o zcela běžný stav. Podle některých odhadů až 12% lidí na celém světě pozná někdy během svého života pálení žáhy. Jak tento problém řešit? Můžete si vzít léky na pálení žáhy nebo využít přírodní způsoby léčby!

20 přírodních postupů pro léčbu pálení žáhy

Níže uvádíme seznam 20 potravin, které obsahují byliny, kuchyňské přísady a koření, které můžete použít, abyste okamžitě zmírnili nepříjemné pocity při pálení žáhy. Všechny tyto metody jsou z účinné, bezpečné a jsou snadno dostupné.

1. Žvýkejte žvýkačku

Nejjednodušší věc, kterou můžete udělat, když začnete pociťovat pálení žáhy, je žvýkat žvýkačku. Žvýkačka zvyšuje produkci slin v ústech. Sliny jsou alkalické díky přítomnosti hydrogenuhličitanových iontů. Tyto hydrogenuhličitanové ionty reagují s kyselinou žaludku, což vede k její neutralizaci. Žádná kyselina rovná se žádné pálení žáhy.

2. Používejte jablečný ocet

Jablečný ocet je kouzelný elixír, který se používá při spoustě potíží a pálení žáhy je jednou z nich. Je snadno dostupný na trhu. Pomáhá urychlit trávení potravy. Produkce kyseliny se zvyšuje tak dlouho, dokud je jídlo v žaludku. Jakmile jídlo opustí žaludek a vstoupí do střeva, hladina kyseliny klesne a současně odezní i pálení žáhy. Navíc, jablečný ocet také pomáhá potlačit bolest spojenou s pálením žáhy.

3. Zázvor

Používejte zázvor denně ve vašich pokrmech. Zázvor je výborná kuchyňská surovina, která může být použita ke zmírnění příznaků pálení žáhy. Je důležitý ve dvou ohledech. Za prvé proto, že má vynikající antibakteriální a protizánětlivé účinky. Tímto způsobem přispívá ke zmírnění příznaků pálení žáhy, které jsou způsobené bakteriální infekcí (H. pylori). Za druhé zázvor také pomáhá potlačit bolesti spojené s pálením žáhy. Existuje několik způsobů, jak můžete zázvor použít. Můžete ho přidat do vašich každodenních jídel, polévek a salátů.
Nebo si ze zázvoru můžete udělat bylinkový čaj. Na to potřebujete kousek zázvoru a šálek vody. Nakrájejte zázvor na malé kousky a vařte je ve vodě po dobu 5 minut. Poté čaj přeceďte a pro lepší chuť přidejte trochu medu. Tento čaj pijte 2 až 3 krát denně mezi jídly.

4. Česnek

Česnek je další běžná kuchyňská surovina, která se používá k léčbě pálení žáhy. Princip účinku česneku je podobný jako u zázvoru. Můžete zvýšit používání česneku ve své každodenní stravě nebo můžete žvýkat stroužek česneku, pokud se u vás objeví pálení žáhy. Možná se vám nebude líbit jeho chuť, ale určitě vás potěší blahodárné účinky česneku.

5. Kurkuma

Lidé často podceňují léčivou sílu přírodních látek a jsou ochotni utratit spoustu peněz za nákup léků, i když existují vynikající běžně dostupné přírodní léky. Kurkuma je snad nejvíce podceňované koření ze všech. Její přínos pro zdraví je ale obrovský. Kurkuma přispívá ke zmírnění příznaků pálení žáhy a to ze dvou hlavních důvodů. Za prvé tím, že urychluje proces trávení. Jak bylo vysvětleno výše, rychlé trávení znamená méně kyseliny. Za druhé kurkuma pomáhá obnovit sliznici jícnu, která se může poškodit při pálení žáhy. Tímto způsobem se zabrání dalšímu vývoji onemocnění. Kurkumu můžete použít do vašich denních jídel, polévek a salátů.

6. Med

Jak bychom mohli zapomenout na med, pokud jde o přírodní léky? Med je též účinný při pálení žáhy. Pomáhá zmírnit příznaky v důsledku celé řady důvodů. Za prvé zklidňuje bolest. Za druhé vytváří ochranný obal kolem sliznice jícnu a blokuje působení kyseliny. Za třetí urychluje regeneraci sliznice po poškození. Med můžete použít mnoha různými způsoby. Například použijte med místo cukru do svých oblíbených nápojů. Nebo můžete rozmíchat 1 - 2 lžičky medu ve sklenici teplé vody. Tento nápoj můžete pít během dne mezi jídly.

7. Aloe Vera

Aloe vera je rostlina známá pro své blahodárné účinky na pokožku. Ale extrakty z aloe jsou vhodné také při pálení žáhy. Aloe neutralizuje kyselý obsah žaludku, snižuje tvorbu kyseliny, urychluje hojení a snižuje zánět a bolest spojenou s pálením žáhy. Můžete pít ¼ šálku extraktu z aloe vera 15 - 20 minut po jídle a tímto způsobem můžete zabránit příznakům pálení žáhy.

8. Jezte mandle

Jíst mandle je další přirozený způsob, jak vyléčit příznaky pálení žáhy. Mandle urychlují trávení a vysoký obsah tuku v mandlích neutralizuje žaludeční kyseliny. Jezte 10 - 20 mandlí denně a uvidíte, že příznaky pálení žáhy odezní.

9. Jezte ovoce

Některé druhy ovoce lze použít k léčbě příznaků pálení žáhy. Mezi takové ovoce patří kiwi, banány, vodní meloun a meruňky. Tyto plody pomáhají zmírnit příznaky ze dvou hlavních důvodů. Za prvé jsou bohatým zdrojem vlákniny. Vláknina urychluje trávení potravy a díky tomu jídlo stráví méně času v žaludku. Za druhé pomáhají omezit vylučování žaludeční kyseliny.

10. Pijte čerstvé šťávy

Pití čerstvé ovocné a zeleninové šťávy je účinný způsob, jak vyléčit příznaky pálení žáhy. Tyto šťávy pomáhají zředit kyselý obsah žaludku. Nicméně byste se měli vyhnout pití citrusových šťáv, které mohou situaci ještě více zkomplikovat.

11. Jezte brambory

Brambory jsou bohatým zdrojem draslíku. Zvýšená koncentrace draslíku zvyšuje sílu kontrakce svalů dolního jícnového svěrače. Tímto způsobem brambory zabrání vracení kyseliny ze žaludku do jícnu.

12. Jezte čerstvou zeleninu

Princip léčení příznaků pálení žáhy pomocí čerstvé zeleniny je stejný jako u ovoce. Můžete zvýšit používání zelené listové zeleniny ve své každodenní stravě. Vzhledem k vyššímu obsahu vlákniny dochází ke zrychlení trávení. Navíc zelenina pomáhá neutralizovat žaludeční kyseliny.

13. Vyzkoušejte hořčici

Příště až budete mít záchvat pálení žáhy, nemusíte spěchat za svým lékařem. Vše, co musíte udělat, je jít do kuchyně, otevřít lednici a vzít z ní láhev s hořčicí. Smíchejte 1 lžičku hořčice s ½ sklenicí vody a roztok vypijte. Uvidíte, že za okamžik bolest odezní.

14. Vyzkoušejte lékořici

Na trhu jsou k dispozici lékořicové žvýkací tablety, které můžete vyzkoušet. Lékořice pomáhá stimulovat produkci slin. Sliny jsou alkalické a pomáhají neutralizovat žaludeční kyseliny. Důležité je pomalu žvýkat tablety a ne je rychle spolknout, protože cílem je zvýšit produkci slin.

15. Jezte celozrnné potraviny

Pokud máte problémy s pálením žáhy, upřednostňujte celozrnné potraviny. Zpracované potraviny ztratí většinu své vlákniny, ale celozrnné potraviny jsou velmi bohaté na vlákninu. Vysoké množství vlákniny urychluje proces trávení a omezuje tvorbu kyseliny, která je hlavní příčinnou pálení žáhy.

16. Skořice

Každý zná koření zvané skořice, které je snadno dostupné v každém obchodě. Skořice má mnoho blahodárných účinků na naše zdraví. Jedním z nich je zmírnění příznaků pálení žáhy. Stačí přidat 1 lžičku skořice do sklenice vody a povařit po dobu 10 - 15 minut. Potom přidejte lžičku medu a pijte 2 až 3 krát denně mezi jídly.

17. Ovesné vločky

Změnit vaše stravovací návyky je nejdůležitější věc, která nejen pomáhá zmírnit příznaky, ale v první řadě také pomáhá zabránit vzniku pálení žáhy. Pokud trpíte pálením žáhy, pak první věc, kterou byste měli udělat, je změnit vaše snídaňové menu. Místo toho, abyste jedli slaninu a maso, zkuste ovesné vločky. Ovesné vločky jsou nejlepším způsobem, jak nastartovat váš den. Jsou velmi bohaté na vlákninu a jistě si z předchozích odstavců pamatujete, k čemu je vláknina dobrá, že? Přidejte do ovesných vloček nějaké sezónní ovoce a užijte si výživnou a vyváženou snídani.

18. Jezte saláty

Už jste si přečetli, co dělá ovoce a zelenina pro naše zdraví. Nyní smíchejte tyto dvě složky a udělejte si vynikající salát. Představte si výhody, které dostanete po smíchání zeleniny a ovoce. Nejenom, že to pomůže snížit pálení žáhy, ale také tento salát zlepší vaše zdraví.

19. Zkuste alternativní zdroje bílkovin

Žaludek se zabývá především trávením bílkovin. Čím více bílkovin sníme, tím je větší sekrece žaludeční kyseliny. A můžete hádat zbytek. Ano, máte pravdu. Více kyseliny znamená větší šance na reflux a bolesti na hrudi. Zdá se, že nejvíce se reflux objeví poté, co sníte červené maso (hovězí a skopové).
Takže byste měli vyzkoušet některé alternativní zdroje bílkovin, jako jsou například:
  • kuřecí a krůtí maso, které patří do kategorie bílého masa. Bílé maso vede k vytváření menšího množství žaludečních šťáv než červené maso.
  • mořské plody. Zkuste pečené nebo vařené ryby a ústřice.
  • fazole. Pokud jste vegetariáni, je to možnost pro vás. Fazole jsou nejlepší alternativou živočišných bílkovin. Pokud chcete vynechat maso úplně, pak jsou fazole tím, co byste měli jíst. Kromě toho, fazole jsou velmi bohatým zdrojem vlákniny. Vláknina urychluje trávení a průchod potravy ze žaludku do střeva.

20. Jilm plavý

Je to další bylinná složka, která se velmi dlouho používá při pálení žáhy. Posiluje slizniční bariéru žaludku a jícnu, a tím omezuje škody způsobené žaludečními šťávami. Přidejte lžíci jilmu plavého do sklenice teplé vody a dobře rozmíchejte. Pijte 1 - 2 sklenice mezi jídly.

Pár slov na závěr ...

Ve výše uvedeném textu jste se dozvěděli něco o jednoduchých, rychlých a levných domácích prostředcích pro zmírnění příznaků pálení žáhy. Takže až se příště budete probouzet ze spánku v důsledku pálení žáhy, nemusíte hned jíst léky. Zkuste některý z opravných prostředků uvedených výše v textu a uvidíte, že bolest a podráždění odezní.

převzato z: http://cs.medlicker.com/349-20-potravin-ktere-vam-okamzite-ulevi-od-paleni-zahy


BOLESTI BEDERNÍ PÁTEŘE

18. července 2015 v 15:39 | MEDLICKER


Bolesti zad patří k deseti nejčastějším příčinám návštěvy lékaře u dospělých. S bolestmi zad se někdy setkalo až 80 % dospělé populace, a tak již můžeme hovořit v podstatě o civilizačním onemocnění spojeným s moderním způsobem života. Nejvíce problematickou oblastí zad je bederní páteř, jejíž bolesti pramení nejčastěji z nerovnovážného zatěžování svalů páteře, které jako celek slouží ke stabilizaci trupu.
Bederní oblast je nejvíce zatěžovaným úsekem páteře, protože nese váhu celého těla a navíc zde dochází k přenosu pohybu z dolních končetin na trup.

Příčiny bolestí bederní páteře

Bolesti bederní páteře mohou mít mnoho příčin. U starších osob bývá velice častým zdrojem bolestí degenerace meziobratlových plotének. Ty se nacházejí mezi jednotlivými obratli naší páteře a jejich úkolem je především tlumit tlak a nárazy vznikající při pohybu ve vzpřímené poloze. Meziobratlové ploténky jsou tvořeny elastickou tkání, která má tendenci s věkem ubývat. Ploténky se následkem toho ztenčují a páteř se celkově "sesedá" (jednotlivé obratle se přibližují stále více k sobě). Tím může dojít k útlaku některých citlivých struktur, především nervů a nervových pletení, což vyvolává bolest v bederní krajině.
Pro velikost vznikajícího tlaku má navíc velký význam správný sed, stoj a celkové držení těla při všech denních činnostech. U mladších jedinců jsou nejčastější příčinou bolestí beder tzv. svalové dysbalance. Jedná se o stav, kdy některé zádové svaly jsou přetížené a jiné naopak ochablé. U bolestí beder se jedná o skupiny svalů, které pracují ve vzájemné souhře jako stabilizátory trupu. Tyto svaly jsou klíčové pro udržení vzpřímené polohy trupu ve stoje, vsedě a pro jeho celkovou stabilitu. K přetěžování svalů bederní oblasti dochází hlavně vlivem špatného držení těla, chybně naučenými pohybovými stereotypy a velkou roli hraje také nadváha. To všechno nejvíce souvisí se stylem našeho moderního života - rizikové je především zdlouhavé "vysedávání" u počítačů, nedostatek pohybu a nadměrný příjem kalorií vedoucí k růstu váhy. K přetížení svalů, ale i vazů páteře v této oblasti, může dojít i v návaznosti na těžkou manuální práci. Z funkčních poruch může být příčinou bolestí beder i kloubní blokády mezi jednotlivými obratli, ale častěji v tzv. sakroiliakálním skloubení mezi kostí křížovou a kyčelní.
Bolesti beder dále může vyvolávat dráždění sedacího nervu (n. ischiadicus) např. po prudkém pohybu do otočení, při zvedání těžkých břemen, ale i při výhřezu ploténky. Nerv může být iritován i probíhajícím zánětem. Tomuto onemocnění říkáme různými názvy jako ústřel, ischias či lumbago. Jedná se o prudkou bolest bederní krajiny spojenou s reflexním stažením svalů, znemožňující zpravidla jakýkoli další pohyb. Proto, přestože se časem tato bolest samovolně vytrácí, bývá lumbago velmi nepříjemnou a omezující záležitostí.
Ve výčtu příčin bolestí bederní oblasti však nesmíme opomenout důležitou věc, a to, že pokud bolí bedra, může se jednat i o příznak onemocnění vnitřních orgánů. Bolesti beder nejčastěji souvisí s nemocemi ledvin, případně u žen s gynekologickými afekcemi. Rozpoznat bolest beder způsobenou svalovým přetížením od té vyvolané ledvinami, není jednoduché. Je však důležité i na tuto variantu myslet, protože se může jednat o zánět ledvin, který přejde-li do chronické fáze, může vést až k renální insuficienci a trvalému poškození ledvin. Bolest beder při onemocnění ledvin je lokalizována spíše mezi posledním žebrem a křížovou kostí, a navíc pokud v tomto místě na pár vteřin lehce přitlačíte, ucítíte prudkou, tupou bolest vycházející "zevnitř".

Projevy bolestí bederní páteře

Projevy bolestí beder se liší v závislosti na příčině obtíží. Jedná-li se o bolest způsobenou přetížením svalů, je typicky vnímána nejdříve jejich rychlá unavitelnost a až poté bolest beder, a to spíše při statickém než dynamickém typu zátěže (stoj více než chůze). Tito pacienti opakovaně hledají úlevové polohy, aby si svaly odpočaly. Bolest je někdy výraznější ráno, kdy jsou svaly zatuhlé, a pacient ji poté během dne "rozchodí". Bolesti z přetížení svalů jsou únavné a nepříjemné, ale nejsou nijak prudké a viditelně neomezují pohyblivost páteře.
K výraznému omezení hybnosti dochází zejména při blokádách v meziobratlových kloubech a při lumbagu. Prudká bolest je vyvolána nečekaným, nekoordinovaným pohybem bederní páteře, z kterého se již postižený nemůže vrátit do původní polohy (např. narovnat se z předklonu). Bolest navíc často vyzařuje i jinam, než do beder, např. do stehen, hýždí, boků, dolních končetin nebo naopak směrem nahoru k hrudní páteři (pak může být bolestivý i kašel).
Nejzávažnější jsou bolesti beder v důsledku výhřezu meziobratlové ploténky nebo při jejich degenerativním poškození z opotřebení. Zde dělá největší obtíže poloha v mírném předklonu a hodně bolestivé je i otáčení na lůžku z jednoho na druhý bok.

Cvičení při bolestech bederní páteře

Pravidelné cvičení je nejúčinnější terapií bolestí bederní páteře. Cvičením totiž můžeme ulevit bederní páteři od nadměrné zátěže v nepřirozených polohách vycházejících hlavně ze špatného držení těla. Cvičení můžeme začít už ráno po probuzení lehkým protažením páteře, kterým uvolníme její ztuhlost po dlouhé noci: vleže na zádech střídavě protahujeme do dálky protilehlé končetiny, v krajní poloze vydržíme 5 vteřin a cvik opakujeme 3 - 5x na pro každou stranu. Při tomto jednoduchém protažení je nutné neprohýbat se v bedrech. Dále kdykoli během dne můžete zařadit tyto cviky (některé lze pohodlně vykonávat i v práci):
1. cvik: Stoupněte si v mírném předklonu ke stolu a opřete se o něj rukama. Zpevněte hýždě a břišní svalstvo a v pravidelném rytmu střídavě vyhrbujte a prohýbejte bederní páteř. Je důležité, aby byl cvik izolovaný právě na oblast beder, proto naopak v hrudní páteři nesmí být žádný pohyb.
2. cvik: Vleže na zádech pokrčte obě dolní končetiny a pomalu přitlačujte bedra k podložce.
3. cvik: Vleže na zádech pokrčte obě dolní končetiny a nechte je mírně rozkročené. Zvolna dolní končetiny překlápějte na jednu stranu a hlavu točte na stranu opačnou. Vyměňte strany.
4. cvik: Vleže na zádech skrčte dolní končetiny tak, že se chytíte oběma rukama za kolena. S nádechem tlačte rukama a koleny proti sobě, s výdechem uvolněte a přitiskněte kolena co nejblíže k hrudníku.
5. cvik: Vleže na zádech s pokrčenými dolními končetinami zpevněte břišní a hýžďové svaly. Pomalým rolováním obratle po obratli zvedejte pánev nad podložku tak, aby se trup dostal do roviny se stehny. Chvíli v této poloze vydržte, poté opět velmi pomalu rolujte zpět páteř a pokládejte pánev na podložku.
6. cvik: Vleže na břiše skrčíme horní končetiny tak, abychom se rukama opírali o podložku ve výši ramen. Hýžďové i zádové svaly se snažíme mít zcela uvolněné. Pomalu napínáme horní končetiny tak, že trup jde do záklonu, poté se opět plynule vracíme do základní polohy a uvolníme. Cvik opakujeme 10x za sebou.
Další účinné cviky na protažení a uvolnění beder vám poradí každý fyzioterapeut. Ten vám může doporučit i speciální rehabilitační metodu - cvičení dle Mojžíšové. Jedná se o vhodně volené cviky na uvolnění a posílení svalstva celé páteře (tedy nejen bederní), a je proto výborným řešením pro komplexní bolesti zad spojené se sedavým způsobem života.

Prevence bolestí bederní páteře

Nejúčinnější a v podstatě jedinou možností, jak se ubránit bolestem bederní páteře je pravidelné cvičení. Cvičit bychom měli alespoň 10 minut minimálně 2x za den, ale čím více, tím lépe. Důležité je, aby byly všechny cviky prováděny pomalu a hlavně tahem, nikoli švihem. Dýchání je při cvičení také velmi podstatné - obecně platí, že u pohybů směrem "od těla" se nadechujeme, s pohyby směrem "k tělu" provádíme výdech. Dech bychom při cvičení neměli nikdy zadržovat (zvláště pokud v nějaké poloze setrváváme déle, je nutné pravidelně dýchat). Každý cvik opakujeme 5 - 10x, mezi cviky můžeme zařadit kratší odpočinek.
Samozřejmě předpokladem úspěchu (tzn. že nás bedra bolet nezačnou) je korekce správného stoje a hlavně sedu, ve kterém dnes trávíme nejvíce času. Pokud se nemůžeme dlouhému sezení vyvarovat, protože je např. naší hlavní pracovní pozicí v zaměstnání, je vhodné podkládat si bedra nejrůznějšími pomůckami (klidně i složenou mikinou), které zajistí fyziologické zakřivení beder do mírné lordózy. Ze speciálních pomůcek lze k tomuto účelu využít malý overball nebo McKenzieho lumbální válec.

převzato z: http://cs.medlicker.com/22-bolesti-bederni-patere-priciny-projevy-prevence-a-cviceni


BOLESTI KRČNÍ PÁTEŘE

18. července 2015 v 15:31 | MEDLICKER


Bolesti krční páteře jsou velmi rozšířenou a složitou problematikou. Mohlo by se zdát, že krční páteř není funkčně tolik namáhána, jako ostatní části páteře, protože "nese jen hlavu". Hlava je však část těla, která na páteř klade vysoké pohybové nároky - během dne s ní pravidelně kýváme, otáčíme jí do stran a především máme hlavu stále v předklonu.
Předklon hlavy, který je typický např. pro práci s počítačem, je však nefyziologický a neodpovídá původním požadavkům přírody, totiž abychom chodili vzpřímeni. Naše krční páteř je tak neustále přetěžována, což zákonitě vyvolává její bolestivost. Bolesti krční páteře proto provází životy mnoha lidí jako stín a můžeme je bez okolků zařadit mezi tzv. civilizační nemoci.

Příčiny bolestí krční páteře

Na otázku proč nás bolí krční páteř, existuje mnoho odpovědí. Jak již z úvodu vyplývá, nejčastější příčinou bolestí krční páteře je její přetěžování při nefyziologickém postavení hlavy. Zatímco naši předchůdci chodili zpříma a pozorovali, co se děje kolem nich, my sedíme celé dny u počítačů s hlavami doslova zabořenými do obrazovek. Schválně si sami nyní, když čtete tento článek, uvědomte, v jakém postavení je vaše hlava a určitě se doberete k závěru, že není v prodloužení páteře tak, jak má být. Podobné držení hlavy můžeme u většiny lidí zpozorovat i při jízdě v autě (zde spíše předsunutí hlavy, než předklon). Bolesti krční páteře proto hrozí především lidem vykonávajícím sedavá zaměstnání, lidem se špatným držením těla, potažmo hlavy i ramen (a to je většina z nás) a dalším, kteří přetěžují krční páteř dlouhodobým předklonem či předsunem hlavy.
Další typickou příčinou bolestí v oblasti krční páteře může být tzv. horní zkřížený syndrom. Je spojen hlavně se svalovou nerovnováhou (dysbalancí) jednotlivých skupin svalů krku. Nejčastěji se jedná o 2 dvojice: prsní - lopatkové svaly a svaly přední - boční strany krku. Problém je v tom, že jedny jsou ochablé a druhé naopak přetížené.
Velice častou příčinou bolestí krční páteře je i nevhodná poloha při spánku, zejména na břiše. Pokud usínáme v poloze na břiše, máme hlavu vždy stočenu k jedné či druhé straně, abychom mohli dýchat. V okamžiku, kdy usneme, však dojde k poklesu svalového napětí svalů krku, které dokud bdíme, udržují v této poloze alespoň do jisté míry fyziologické zakřivení krční páteře. Po poklesu napětí svalů dochází k zalomení hlavy a ráno se probudíme s nepříjemnými bolestmi nejen krku, ale často i hlavy. Nevhodné jsou na spaní i příliš vysoké polštáře, které podporují předklon hlavy. Pokud preferujeme spánek na boku, měli bychom vědět, že hlavu je nutné mít podloženou tak, aby byla krční páteř v ose prodloužení celé páteře. Budeme-li mít pod hlavou "málo" nebo "moc", může dojít k zablokování krční páteře do úklonu na jednu či druhou stranu.
A v neposlední řadě, bolesti krční páteře mohou být způsobeny i nejrůznějšími lehkými nehodami či "úrazy", kterým často ani nevěnujeme pozornost. Typicky se jedná o prudké brzdění v autě, které je doprovázeno intenzivním pohybem krční páteře nejprve do předklonu a následně do velkého záklonu. Extrémní formě tohoto fenoménu říkáme whiplash syndrom, který se vyskytuje až u 50 % dopravních nehod, a je proto nejčastější příčinou poranění páteře v těchto situacích. Jiným případem je drobné "poranění" v tělocvičně, když se nám třeba nepovede kotoul vzad.

Projevy bolestí krční páteře

Symptomatologie bolestí krční páteře může být opravdu široká. Zpočátku se objevuje spíše pocit únavy či slabosti šíjového svalstva, než samotná bolest. Tyto pocity však sílí a přechází ve stále intenzivnější bolest, která bývá zpočátku lokalizována do jednoho konkrétního místa, což nám znemožňuje komfortní pohyb např. jedním směrem (do úklonu, předklonu, otočení apod.). Jindy může být bolest vyvolána např. prudkým pohybem hlavy nebo strnulou polohou krční páteře. Postupně se bolest stává difúznější a začíná působit obtíže při jakémkoli pohybu krční páteře. Bolest navíc nemusí přetrvávat jen v oblasti páteře, naopak často vystřeluje do hlavy nebo lopatek či horních končetin. Pokud si pacient stěžuje na silné bolesti hlavy, jedná se nejspíše o tzv. cervikokraniální syndrom, jehož příčinu musíme hledat v nejvyšších etážích krční páteře (v týlu, temeni hlavy až ve spáncích). Tento syndrom se někdy projevuje pouze bolestí hlavy, a proto nás často ani nenapadne, že by možná příčina mohla být v krční páteři.
Bolesti jsou dále provázeny ztuhlostí šíjového a krčního svalstva až po temeno hlavy a sníženou pohyblivostí krční páteře. Mohou se objevit i závratě, pocity nevolnosti apod. Člověka s bolestmi krční páteře (nebo osobu jimi ohroženými) lze také snadno poznat podle vadného držení těla - typické je předsunuté držení hlavy, protrakce ramen, přitažení ramen k uším (zapadlý krk) a celkově kulatá záda.
Největší bolesti jsou potom charakteristické pro blokády krční páteře. K těm může dojít jejím dlouhodobým přetěžováním, pokud s ním nic neděláme. Blokády v některém pohybovém segmentu pak mohou vést k akutnímu ústřelu krční páteře. Ústřel se projevuje zpravidla bolestí pouze na jedné straně, někdy vystřelující do horních končetin či temene hlavy. Bolestivý je pohyb do všech stran a vyskytují se závratě a nevolnost. Blokády krční páteře provází i náhle vzniklá ztuhlost šíjových svalů. Účinným léčebným zásahem zde proto může být injekční podání léku, který stažené svaly uvolní (tzv. myorelaxancia).

Cvičení při bolestech krční páteře

Cviků, které nám mohou pomoci od bolestí krční páteře, je mnoho. Seznámíme se proto s těmi nejzákladnějšími. Všechny cviky je nutné provádět pomalu a dbát při tom na pravidelné dýchání. Rovněž je u všech cviků důležitá výchozí poloha - sed na židli zpříma, ramena táhneme dolů, hlavu se snažíme vytahovat vzhůru v ose páteře. Pokud nebudeme mít při cvičení správnou polohu, v ničem nám cviky nepomůžou.
1. cvik: Z výchozí polohy pomalu ukláníme hlavu s výdechem na jednu a druhou stranu.
2. cvik: Jednou rukou uchopíme hlavu na protilehlém spánku a s nádechem vytváříme vyrovnaný tlak tím, že rukou tlačíme proti hlavě a hlavou proti ruce. Vydržíme 15 vteřin, následně s výdechem uvolníme a necháme hlavu klesnout vlivem gravitace. Čekáme na uvolnění, poté zopakujeme na druhou stranu.
3. cvik: Z výchozí polohy pomalu rotujeme hlavu s výdechem k jedné, posléze druhé straně. Dbáme na to, aby byla krční páteř stále v ose celé páteře.
4. cvik: Ruce položíme na ramena tak, že prsty směřují k lopatkám a lokty trčí vpřed. Pomalu vysunujeme hlavu ve vodorovné rovině vpřed s pomalým výdechem a vzad naopak s nádechem. Pozor - nejedná se o předklon a záklon.
5. cvik: Ve výchozí poloze provádíme "polokroužky" hlavou od jednoho ramena k druhému a zpět. Polokroužky můžeme provádět jak v přední, tak zadní polovině prostoru (tedy jakoby v záklonu), ale vždy zvlášť.
6. cvik: K procvičení krční páteře je důležité i protažení šíje. Nejprve sedíme zpříma na židli a provedeme hluboký předklon hlavy tak, aby se brada dotýkala hrudní kosti (pokud však máme problémy s krční páteří, tak tam nedosáhneme). Čekáme na uvolnění, poté provedeme lehký úklon k jedné straně a opět čekáme. Potom ukloníme ke straně druhé. Dále pokračujeme spojením rukou na zátylku (propletením prstů). S nádechem zatlačíme hlavou a dlaněmi proti sobě, setrváme 15 vteřin. S výdechem uvolníme a necháme působit gravitaci rukou. Z této nově dosažené polohy opět zatlačíme proti sobě a celý postup opakujeme, až se brada dotkne hrudní kosti.
Další cviky na krční páteř vám poradí každý fyzioterapeut. Ten vás navíc pravděpodobně naučí speciální techniku, tzv. automobilizaci krční páteře. Opět je při ní důležité volně a pravidelně dýchat. Automobilizaci horních segmentů krční páteře provádíme přiložením ruky malíkovou hranou zdola na mobilizovaný segment, dlaň spočívá na šíji. Druhou rukou položenou nad uchem vedeme z protilehlé strany hlavu do úklonu v podstatě proti ruce položené na šíji (tlak směrem k sobě). Při automobilizaci dolních segmentů zahákneme 2. a 3. prst za příčný výběžek zvoleného segmentu a druhou rukou "přes hlavu" (tj. ze stejné strany) opět vedeme hlavu do úklonu. Vzájemný tlak obou rukou je nyní tedy od sebe.

Prevence bolestí krční páteře

S bolestmi krční páteře můžete úspěšně bojovat, ještě než vás postihnou, a to zejména patříte-li do rizikové skupiny (sedavé zaměstnání s PC, práce v předklonu atd.). Prevence je v podstatě jediná, a to pravidelné cvičení. Aby bylo cvičení účinné, musíme si na něj najít čas každý den, nejlépe i vícekrát během dne. Cvičení můžeme zařadit do denního režimu ráno, večer, ale vhodné je cvičením prokládat i pracovní dobu, během které jé krční páteř nejvíce zatěžována. Všechny cviky provádíme pomalu a dáváme pozor na správné dýchání. Při cvičení se snažíme dělat jednotlivé cviky do krajní hranice pohybu, ale nikdy nejdeme přes bolest. Každý z výše popsaných cviků opakujeme 5 - 10x. Vedle cvičení se vždy musíme snažit o správné držení těla. Při spánku nám mohou fyziologické postavení krční páteře podpořit různé pomůcky, např. krční McKenzie válec nebo speciální zdravotní polštáře.

převzato z: http://cs.medlicker.com/26-bolesti-krcni-patere-priciny-projevy-prevence-a-cviceniPití studených nápojů v létě

13. července 2015 v 18:00 Koluje po webu


Pití studených (chlazených) nápojů se musíme v létě vyvarovat, protože oslabují náš organismus a připravují nás o naší energii.


Působení chlazených nápojů:

1. Vytvářejí v našem těle zmatek. Venku je velké teplo a uvnitř působí studený nápoj. Náš organismus neví jak má zareagovat. Jestli se má ochlazovat nebo oteplovat. Obojí najednou není možné. Tím dochází k narušení procesů v těle.

2. Žaludek potřebuje ke své dobré funkci teplo. Podle čínské medicíny je žaludek ,,teplý orgán". Studený nápoj narušuje trávení a využitelnost živin.

3. Studený nápoj nezahání žízeň tolik jako teplý.


Uvedená rada platí především pro lidi, kteří mají méně energie, jsou unavení a ve stresu, mají zdravotní nebo psychické potíže

Od východních mudrců

3. července 2015 v 17:32 Různé rady
Na Východě obecně převládá názor, že je lépe udržovat zdravého ducha a tělo, než se zabývat léčením, když už vypukla nemoc. Proto je východní medicína nejen léčbou, ale především profylaxí neduhů. A co je k této profylaxi třeba?
Existuje spousta východních postupů - meditativní, dechová a jógová cvičení. A samozřejmě řada dalších. Metodu si může člověk zvolit podle svého.
Těchto pět přikázání východní medicíny pro každý den je nejjednodušší a nejkratší cestou ke zdraví.
1. Masáž hlavy
Můžeme použít jak rukou, tak masážního hřebene. Hlavní jsou pomalé, přesné pohyby po délce vlasů od čela k temeni. Opakujte stokrát. Toto jednoduché "rozčesávání" dokáže zahnat bolest hlavy, zbavit se stresu, zlepšit krevní oběh a normalizovat tlak. Obvykle se doporučuje provádět masáž po ránu.
2. Koulení očima
Budeme-li věřit východním léčitelům, pak toto cvičení vylepšuje ostrost vidění. Nejprve pevně semkněte víčka a pak rychle naráz otevřete oči. Nyní koulejte panenkami zleva doprava a poté v opačném směru, vždycky 14krát. Pokuste se zaostřit zrak na nějaký předmět a potom ho zase rozostřit.
3. Masáž obličeje

Nejprve si zahřejte dlaně (třete jednu o druhou). Měly by být teplé. Nyní si položte dlaně na obličej. Prostředníčky by se měly dotýkat ze stran nosu. Masáž provádějte přesně: pohybujte dlaněmi vzhůru k čelu a potom začněte masírovat tváře. Cvičení dělejte po ránu asi 30krát až 40krát. Normalizuje krevní tlak, aktivuje mozkovou činnost a zlepšování tonusu pleti oddaluje vznik vrásek.
4. Proťukávání uší
Nejprve si zakryjte uši dlaněmi. 12krát si zaťukejte na zátylek třemi prostředními prsty každé ruky. Uslyšíte zcela charakteristický zvuk. Dále pevně spojte ukazováček a prostředníček na každé ruce a klepněte jimi po zátylku. Opakujte také 12krát.
Cvičení pomáhá osvěžit při únavě, působí profylakticky proti točení hlavy a nemocem uší. Na Východě rovněž tvrdí, že proťukáváním uší si zlepšujete sluch a paměť.
5. Masáž břicha
Jako u masáže obličeje i tady si nejprve zahřejeme dlaně. Položíme si je na břicho. Nyní břicho lehce masírujeme krouživým pohybem. Nejprve 36krát ve směru hodinových ručiček, potom 36krát proti jejich směru. Střídejte velikost průměru opisovaných kruhů. Cvičení má pomáhat léčit problémy žaludečního a střevního traktu a celkově zlepšovat trávení.
Zdroj: http://www.prokondici.cz/

Starobylé japonské léčitelské umění

3. července 2015 v 17:15 Různé radyJin Shin Jyutsu- starobylé japonské léčitelské umění podporující vyváženost emocí stimulací bodů na rukou. Vychází z přesvědčení, že každý prst na ruce je propojen s určitým orgánem a odpovídá mu určitá emoce.
Jestliže chcete působit na některý orgán, obemkněte jemu odpovídající prst druhou rukou a držte 3-5 minut. Přitom zhluboka dýchejte.
Můžete rovněž podstoupit celkovou harmonizaci vlastního těla, když uvedeným způsobem postupně vystřídáte všechny prsty na ruce.

1. Palec

Orgány: žaludek a slezina.
Emoce: úzkost, deprese, starosti, neklid.
Fyzické příznaky: bolesti břicha, kožní problémy, bolest hlavy, nervozita.

2. Ukazováček

Orgány: ledviny a močový měchýř.
Emoce: zklamání, strach a zmatenost.
Fyzické příznaky: bolesti svalů a zad, bolest zubů, trávicí problémy.

3. Prostředníček

Orgány: játra a žlučník.
Emoce: nerozhodnost, hněv, podrážděnost.
Fyzické příznaky: problémy s krevním oběhem, menstruační bolesti, zrakové potíže, únava, migréna, bolesti hlavy v čelní oblasti.

4. Prsteníček

Orgány: plíce a tlusté střevo.
Emoce: negativita, smutek, strach ze zavržení, hoře.
Fyzické příznaky: hučení v uších, respirační potíže, astma, nemoci podkoží, trávicí potíže.

5. Malíček

Orgány: srdce a tenké střevo.
Emoce: úzkost, nervozita, nízké sebehodnocení.
Fyzické příznaky: srdeční onemocnění, bolest v krku, nafouklé břicho, problémy s kostmi.
Teď už můžete ovlivňovat jak orgány svého těla, tak své emoce. Dokážete je uvést do náležité rovnováhy kdykoli to budete potřebovat.

Želatina a klouby

3. července 2015 v 16:22 Koluje po webuŽelatina
Existuje velmi jednoduchý, rychlý a levný recept na odstranění bolesti zad, kloubů a nohou a to během jednoho měsíce pravidelného užívání obyčejné želatiny.
Lidé, kteří tento recept vyzkoušeli dokonce pocítili ustupující bolesti již během prvního týdne. Pokud máte podobné problémy s bolestmi v kloubech, zádech, nohou nebo krku, je tento recept určen právě vám nebo vašim přátelům a rodině.
Recept je následující:
Kupte si v obchodě 150g želatiny v prášku. To je dávka na dobu 1 měsíce.
Večer nalijte 5 g želatiny (dvě ploché lžičky) do čtvrt hrnku studené vody. Promíchejte a nechte stát až do rána (mimo lednici). Želatina nabobtná přes noc do želé. Ráno vypijte směs na lačný žaludek. Můžete přidat oblíbený sirup, med, ovoce nebo smíchat s jogurtem. Zkrátka jakkoli vám konzumace bude vyhovovat. Již po týdnu můžete v závislosti na typu a stupni vašeho onemocnění začít vnímat ustupující bolesti v zádech, kloubech, nohou i šíji.
Průběh léčby je jeden měsíc a vhodné je kůru zopakovat po 6 měsících, tedy 2x do roka. To je způsob, jak obnovit "mazání" kloubů.
Mnoho lidí tomuto receptu nevěří, protože se jim zdá až příliš jednoduchý. Obracejí se na drahou a devastující chemii, která stejně moc nepomáhá. Kdo z přátel tento recept vyzkoušel, mi potvrdil opravdu viditelné změny. Proč je želatina tak dobrá pro klouby? Želatina je produkt živočišného původu, který se získá zpracováním pojivové tkáně hovězího skotu - šlach, kostí a chrupavek a tím se získá kolagen v té nejčistší podobě. Ten má pozitivní vliv na stav našich vnitřních vláken a malých cév. Obsahuje dvě aminokyseliny: prolin a hidrosiprolin, které mají pozitivní vliv na obnovu pojivové tkáně. Želatina je schopna podpořit růst a rozsah pojivové tkáně, což je velmi důležité u nemocných kloubů. Želatina je užitečný produkt pro zlepšení zdraví:
Posiluje klouby a srdeční sval
Zlepšuje metabolismus
Zvyšuje duševní schopnosti
Udržuje zdravou pleť
Dodává pružnost a pevnost šlach a vazů
Brání vzniku osteoporózy a osteoartrózy
Vede ke zlepšení růstu a struktuře vlasů a nehtů
Nenahraditelná při dysplazii
Pakliže sedíte celé dny u počítače, taháte na jedné straně malé děti, nosíte těžké nákupy, jste často ohnutí při úklidu, nemůžete sportovat, máte dědičně nedostatek kolagenu, pociťujete bolesti zad a kloubů nebo je vám už přes padesát, zkuste tento nekomerční recept a uvidíte sami. Můžete jen získat.

koluje sice po webu, ale dala jsem si práci a našla zdroj, protože si nejsem zcela jistá tím, zda je správně - hidrosiprolin, nebo hydroxyprolin:
http://slunecnyzivot.cz/2015/05/recept-na-odstraneni-bolesti-zad-kloubu-a-nohou-za-7-dni/