Březen 2016

DAR ČASU

13. března 2016 v 18:44 K zamyšlení
Všechno co chceš...

7. března 2016 v 22:25 | uveden pod článkem |  Koluje po webu


Tenhle článek si přece nemůžu nechat jenom pro sebe. Je dobré ho číst a hlavně si na něj vždy vzpomenout, když se Ti zdá, že je něco pro tebe neúnosné.


Vezli mě na křesle chodbami okresní nemocnice.
Kam? - ptala se jedna sestra druhé. - Snad ne na jednolůžák, spíš na tu pětku, ne?
Zneklidněla jsem. Proč mám být na pokoji s pěti lůžky, když mohu být na samostatném? Sestry na mě pohlédly s tak neskrývaným soucitem, že mě to udivilo. Až později jsem zjistila, že na samostatný pokoj dávali umírající, aby ostatní ušetřili pohledu na ně.
- Doktor řekl na jednolůžák, opakovala jedna ze sester.
To mě uklidnilo. A když jsem pak ležela v posteli, byla jsem se vším zcela smířená. Už jenom proto, že jsem nikam nemusela jít, nikomu jsem nic nedlužila a veškerá moje odpovědnost klesla na nulu. Cítila jsem podivnou odtažitost od světa kolem sebe a bylo mi naprosto jedno, co se v něm děje. Nikdo a nic mě nezajímalo. Získala jsem právo na odpočinek. A to bylo dobré. Zůstala jsem sama se sebou, se svou duší, se svým životem. Já a jenom já. Problémy, spěch a důležité otázky se ocitly stranou. Všechen ten shon za něčím okamžitým se zdál být tak nevýznamný ve srovnání s Věčností, Ž ivotem a Smrtí, s tím neznámým, co čeká tam, za nebytím…
Jenomže najednou se kolem začal vzdouvat skutečný život. Bylo to tak krásné: zpěv ptáků po ránu, sluneční paprsky šplhající po zdi nad postelí, zlaté listí na stromě před oknem, tmavě modré podzimní nebe, vzdálený šum probouzejícího se města, troubení aut, uspěchané klapání podpatků na asfaltu, šustot padajícího listí… Panebože, jak úžasný je život! A já jsem to pochopila až teď…
Tak ať, - řekla jsem si, - ale pochopila jsem to. Mám ještě pár dnů, abych si života užila a měla ho ráda.
Pocity svobody a štěstí si žádaly průchod, a tak jsem se obrátila k Bohu - vždyť ten už mi teď byl nejblíž ze všech.
Bože, - radovala jsem se. - Děkuju ti, žes mi dal možnost pochopit, jak krásný je život a zamilovat si ho. I když až před smrtí, ale poznala jsem, jak krásné je žít!
Naplňoval mě pocit tichého štěstí, svobody a jakési vyzvánějící výšky. Svět zvonil a zářil zlatým světlem boží lásky. Cítila jsem mohutné vlny její energie. Zdálo se mi, že ta láska je pevná a zároveň měkká a průzračná, jako vlna v oceánu. Zaplnila veškerý prostor kolem dokola, i vzduch byl najednou těžší a dostával se hůř do plic. Vtékal do nich jako pomalá pulsující energie. Zdálo se mi, že všechno, co vidím, se vyplňuje tím zlatým světlem a energií. Milovala jsem! Bylo to jako spojení mohutné varhanní Bac hovy hudby se vzhůru stoupajícím tónem houslí.
Samostatný pokoj, diagnóza akutní leukémie a lékařem konstatovaná nevratnost stavu měly své výhody. K umírajícím pustili kdykoli každého. Přicházely zástupy truchlících příbuzných. Chápala jsem jejich situaci: o čem se dá mluvit s umírajícím? Který navíc svůj stav zná. Jejich zkormoucené obličeje byly až k smíchu.
Radovala jsem se: kdybych je tak mohla ještě všechny vidět! Ze všeho nejvíc na světě se mi chtělo podělit se s nimi o lásku k životu. Copak člověk může nebýt z toho poznání šťastný? Rozveselovala jsem příbuzné i přátele jak jen jsem mohla. Vyprávěla jsem jim anekdoty a historky ze života. Všichni se sláva bohu chichotali a loučení probíhalo v atmosféře radosti a spokojenosti.
Zhruba tak třetí den mě ležení omrzelo a začala jsem pocházet po pokoji a vysedávat u okna. Jednou mě takhle zastihla lékařka a rozzlobila se, že nesmím vstávat.
Upřímně jsem se tomu podivila:
- Změní se tím snad něco?
- Ne, - zrozpačitěla lékařka. - Ale chodit prostě nesmíte.
- Ale proč?
- Vždyť máte výsledky jako nebožtík… Podle nich byste už neměla ani žít a vy tady vstáváte!

Uběhlo maximum, které mi bylo stanoveno - čtyři dny. Ale já jsem neumírala a s chutí jsem jedla šunku a banány. Bylo mi dobře. Zato lékařce ne. Nic nechápala. Výsledky se nijak neměnily, krev jsem měla sotva růžovou, ale já jsem začala chodit do haly na televizi. Lékařky mi bylo líto. Má láska k životu si ale žádala radost lidí kolem.
- Paní doktorko, a jaké výsledky bych tedy měla podle vás mít?
- … aspoň takovéhle. Rychle na jakýsi lístek načmárala nějaká písmena a čísla. Ničemu z toho jsem nerozuměla, ale pozorně jsem si to přečetla.
Lékařka si něco brumlala pod nos a odešla.
V devět ráno vrazila do mého pokoje:
- Jak to děláte?
- Prosím? Co jak dělám?
- Ty výsledky! Jsou přesně takové, jaké jsem vám napsala!
- Jak to mám vědět? Je v tom snad nějaký rozdíl?
Pré mi skončilo. Přestěhovali mě na pětilůžák. Příbuzní se všichni už rozloučili a nechodili za mnou. Ostatní ženské v pokoji ležely a koukaly do zdi, podmračeně a mlčky a aktivně umíraly. Vydržela jsem to tři hodiny. Má láska k životu začala popadat dech. Bylo třeba okamžitě něco udělat. Vytáhla jsem zpod postele meloun, rozkrájela ho a hlasitě jsem sdělila přítomným:
- Meloun potlačuje nevolnost po chemoterapiích.
Pokojem se nesla vůně čerstvého sněhu. Ke stolu se nejistě vydaly moje sousedky.
- To je pravda? Fakt potlačuje nevolnost?
- Jasně, potvrdila jsem s převahou znalce. - V melounech se jeden nevyzná, pomyslela jsem si při tom.
Meloun šťavnatě chrupal.
- Nojo, přešlo to, - potvrdila ta, co ležela u okna a chodila o berlích.
- A mě… mě taky, - radostně potvrdily ostatní.
- Bodejť, - kývala jsem spokojeně v odpověď. - Bodejť ne, už jsem to zažila.
- A znáte tenhle vtip?
Ve dvě v noci do našeho pokoje nahlédla rozzlobená sestra:
- Tak už toho chechtání nechte! Celé patro kvůli vám nespí!
Za tři dny mě lékařka nerozhodně požádala:
- Nemohli bychom vás přesunout do jiného pokoje?
A proč?
- No, víte, u vás se stav všech zlepšil. Ale vedle je to samý těžký případ.
- Ne! - křičely mé spolupacientky. - My ji nepustíme!
A nepustily. Zato do našeho pokoje začali chodit pacienti z těch sousedních. Posedět, popovídat, zasmát se. Věděla jsem, proč. V našem pokoji totiž žila Láska k životu. Obklopila každého zlatavou vlnou a všichni se rázem cítili v klidu a v pohodě. Zvlášť se mi líbila dívka asi šestnáctiletá, s bílým šátkem na hlavě. Tuhé nemocniční plátno šátku trčelo na všechny strany a ona se trochu podobala zajíčkovi. Měla nádor lymfatických uzlin. Nejdřív to vypadalo, že se snad neumí usmívat. Ale za týden jsem viděla, jak kouzelný je její nesmělý úsměv. Když nám řekla, že léky kone čně zabraly a doktor mluví o uzdravení, oslavili jsme to. Na stole stály lahve s kefírem. To nás rychle rozparádilo a začali jsme tančit. Hluk přilákal lékaře, který měl službu:
- Teda, sloužím tu třicet let, ale něco podobného jsem ještě neviděl! - prohlásil užasle. Smáli jsme se ještě dlouho šokovanému výrazu jeho obličeje. Bylo nám dobře.

Četla jsem knížky, dívala se z okna, povídala si se sousedkami, procházela se po chodbě a všechno, co jsem viděla, jsem tak milovala! Knihu, kompot, pacientku na sousední posteli, auto na dvoře, starý strom.
Píchali mi vitamíny. Něco mi píchat museli. Lékařka se mnou skoro nemluvila, jenom se nějak divně dívala stranou, když mě potkala na chodbě. A za tři týdny mi tiše sdělila:
- Hemoglobin máte dvacet jednotek nad normou zdravého člověka. Už není třeba ho zvyšovat.
Zdálo se, že se na mě pro cosi zlobí.Vypadalo to, že si spletla diagnózu, jenomže to nebylo možné a ona to věděla. Jednou mi řekla:
- Nedokážu přijít na vaši diagnózu. Uzdravujete se, ačkoli vás nikdo neléčí. To prostě není možné.
- No a co to tedy je? -ptala jsem se.
- To pořád nevím, - odpověděla potichu a odešla.
Když mě propouštěli, řekla mi upřímně:
- Je mi opravdu líto, že nás opouštíte. Je tu tolik těžkých případů…
Z našeho pokoje propustili všechny. A celkově se na oddělení v tomto měsíci úmrtnost snížila o třicet procent.
Život šel dál. Jenom můj pohled na něj se změnil. Zdálo se mi, že jsem se na svět začala dívat víc zeshora. Proto se mi změnila měřítka toho, co se děje. A smysl života byl najednou tak prostý a tak dostupný! Je třeba zkrátka se naučit milovat a tvoje možnosti jsou pak naprosto neomezené. Všechna přání se splní, když je dokážeš vyslovit s láskou. Přestaneš lhát a závidět, přestaneš se cítit ukřivděným a přestaneš lidem přát něco špatného. Tak jednoduché a tak složité to je. Je pravda, že Bůh je Láska. Jenom je třeba včas si to uvědomit…
Ludmila Lamonová

Jedlá soda - soda bicarbona

5. března 2016 v 20:42 | Radoslava Loucká |  Koluje po webu
Hydrogenuhličitan sodný (NaHCO3) je pod názvem jedlá soda známý nejen v kulinářském prostředí. Jedlou sodu znali již ve starém Egyptě a postupně se potvrzovaly její blahodárné účinky nejen na žaludek, ale také na naše tělo a zdraví. Dnes nebudeme psát o tom, jak nám soda pomáhá při pálení žáhy, bělení zubů, úklidu domácnosti a podobně. Řekneme si o zázraku, jménem bikarbónová koupel. A začneme netradičně - při němém filmu.
Manželka Charlieho Chaplina a soda bikarbona.
Lita Grey měla pouze 16 let, když s králem komiků otěhotněla. Aby se Chaplin vyhnul vězení, vzal si ji tajně v Mexiku za ženu. Když o rok později hrála v jeho filmu Zlaté opojení, postěžovala si jí jedna z méně známých hereček, že ji režisér Mack Sennett odmítá obsazovat do svých filmů kvůli kosmetické vadě.
O co šlo? Začátky filmového průmyslu byly těžké. Kvůli slabé kvalitě kamer a materiálu musely být scény nasvíceny pomocí silných reflektorů a tak se mnozí herci doslova koupali při filmování ve vlastním potu. Hlavně herečky tím velmi trpěly a výjimkou nebyla ani Litina kamarádka. Od potu měla doslova kruhy pod pažemi a Mack Sennett jí zcela nediplomaticky řekl, ať s tím něco dělá, nebo ať raději dělá poštovní doručovatelku místo herečky. Lita jí tehdy prozradila tajný recept mnoha hereček, které si podpaží "pudrovali" obyčejnou jedlou sodou a tyto problémy neměly. Musíme si uvědomit, že v té době si ženy podpaží neholily a tak se kromě nepříjemného pocitu po čase přidal k problémům i zápach. Soda však tyto kosmetické závady eliminovala.
Už kolem roku 1930 byla soda velmi populární jako přísada do koupele, která doslova omlazuje tělo. No jak šel čas, agresivní reklama způsobila, že lidé vyměnili levnou sodu za drahé pěny do koupele a "zázračné soli", které sice mnohým pomáhaly, ale v podstatě měly stejný účinek, jako jedlá soda. Vraťme se tedy o sto let zpět a připomeňme si koupel, kterou mnozí označovali za magickou.

Jak si "namíchat" zásaditou koupel?
Možná se budete divit, ale vše co potřebujete, je půl šálku (resp. 100 g) sody a teplou vodu ve vaně.
Vanu naplníme teplou vodou, jako při běžné koupeli. Sodu do ní vysypeme a zamícháme. Voilá - koupel je připravena. Můžeme se ponořit do vany.
Kdo chce mít i zážitek z vůně, musí do vody ještě kápnout pár kapek esenciálního oleje (levandulový a podobně).
Pokud si chceme vodu ve vaně více "vytuningovat", můžeme použít 100g sody a 100g mořské či himálajské soli.

Desatero bikarbónového koupele:

1. Pro jemnost těla:
Soda je v první řadě vynikající "zbavovač" mastnoty, potu a odumřelých částí pokožky a pleti. Pokožka zůstane už po několika minutách v lázni jemná a vláčná.

2. Elixír mládí
Je známo, že při koupeli či sprchování absorbuje naše tělo přes póry sice malé, ale pro náš organismus významné množství vody. Tato je ve spojení se sodou zásaditého charakteru a dokáže účinně bojovat proti překyselení zvenčí. V jiných článcích o překyselení organismu jste se mohli dočíst o předčasném stárnutí našeho těla díky tomu, že nemáme tu správnou hodnotu pH v organismu. Soda v lázni je jakýmsi elixírem mládí, který zabojuje nejen s tvorbou vrásek, ale také z celulitidou. Chce to jen jedno - pravidelnost. Alespoň jeden - dvakrát do týdne se ponořit do roztoku vody a jedlé sody.
Řečeno odborně:
Hlavním problémem (co se týče lidské fyziologie) je nedostatek bikarbónových iontů. Výsledkem je snížení hodnoty pH nejen v krvi, ale také v jiných tkáních a mezibuněčných prostorech. Acidobazická nerovnováha narušuje v těle a na jeho povrchu biochemické reakce. A my se cítíme jako v cizí kůži a co je horší - stárneme. Předčasně.

3. Antiprespirant
Soda bikarbóna v lázni dokonale odstraní na delší dobu naše tělesné pachy, které nám hlavně v letních měsících znepříjemňují život. Jde hlavně o zápach potu v podpaží, ale i pach plísňových onemocnění nohou a podobně.

4. Hlava, vlasy, pleť
Klidně se do koupele ponořte celí. Je známo, že laky na vlasy a "těžká" kosmetika zanechají na naší hlavě a pleti doslova chemickou bouři. Soda bikarbóna má silné čistící účinky a rozpouští nečistoty z pokožky hlavy i samotných vlasů. Také z pleti. Postačí, pokud ponoříte vlasy do koupele a dvě minutky budete hlavu masírovat. Pro intenzivnější efekt můžete sodu přidat přímo do šamponu. Co se týče pleti, soda bikarbona vyčistí ucpané póry a dokonce zlikviduje černé tečky.

5. Péče o nohy
Koupel se sodou pomáhá, pokud trpíte přílišným pocením nohou a pomáhá i při jejich plísňových onemocněních díky antibakteriálním a antimikotickým vlastnostem jedlé sody. Také vaše nehty budou zdravější.

6. Bolesti kloubů, revmatismus a jiné
Pravidelné koupání v sodě sodu má několik bonusů, o kterých možná ani netušíte. Roztok jedlé sody a vody má srovnatelné účinky s koupáním v solích z Mrtvého moře. Pomalu, ale intenzivně pomáhá při problémech s bolestmi kloubů, při revmatismu, osteoporóze a také zatočí se strašákem jménem psoriáza. O ní si povíme trochu víc na konci "desatera".

7. Intimní hygiena: Sedavá koupel v roztoku sody
je obecně známým bojovníkem proti vaginální mykóze. Ženy by měly vědět, že parfémovaná mýdla by se na hygienu pohlavních orgánů neměla používat vůbec. Naopak, bikarbónová koupel je tím pravým ořechovým. Pomáhá i mužům, kteří mají v okolí šourku různé svědivé pocity (pravda, pokud se nejedná o pohlavní nemoc), případně opruzeniny, nebo je jejich pokožka v těchto místech zarudlá od pocení.

8. Holení nohou
Problémy při holení nohou má velké množství žen - přitom v internetových diskusích píší, že vše dělají podle zásad a používají drahá ostrá "holítka" i s kosmetikou. Problém může být v pokožce, resp. v zarůstajících chloupcích. Tomu předejdete, pokud budete pravidelně odstraňovat odumřelé buňky. A přesně na toto slouží koupel v sodě. Pokud se budete koupat pravidelně, budete mít jakoby bikarbónový peeling, který odstraní odumřelé části vrchní vrstvy pokožky a chloupky tak nebudou mít šanci zarůst.

9. Očista těla i ducha
Lidé, kterým je blízká esoterika, doporučují setrvat v lázni s jedlou sodou až tři hodiny. Sami v ní dokonce častokrát meditují s pozitivním programováním mysli. Pokud máte čas, vyzkoušejte - pokud ne - postačí vám 20 - 30 minut. Zkuste ale čas natáhnout na co nejdéle. Co se bude dít? Sami zjistíte, že taková lázeň je jiná, než ostatní. Nikdy ji však nezačínejte v horké vodě (aby vám nepřišlo nevolno). Stačí opravdu jen teplá voda, kterou si po čase můžete ohřát doplněním teplejší během koupele. Ve vaně se párkrát vydrhněte hrubší nebo masážní houbou, která pomůže prokrvit celý organismus, pročistit pokožku a zbavit vás staré vrstvy pokožky. Svědění během koupele i do následujícího dne je přirozenou reakcí na vyplavování toxinů. Proto je lepší koupel alespoň zpočátku absolvovat večer, abyste nebyli během dne rozladění ze stálého svědění pokožky. Během koupele je dobré pít hodně vody, bylinkový čaj, nebo čerstvé ovocné či zeleninové šťávy.
Když skončíte s drhnutím kůže houbou, ponořte se do vody a meditujte, čtěte, relaxujte. Pusťte si jemnou hudbu a zapalte svíčky. Prostě - rozjímejte.

Chcete vědět, co vám hodinka v takovém lázni přinese?

- Zbavíte se bolestí - hlavy, břicha, svalů, šlach a dámy i menstruačních
- Únava a slabost po namáhavém dni se rozplynou
- Koupel dokáže podpořit hojení drobných povrchových ran, které vydezinfikuje, ránu stáhne a hojení urychlí
- Zažívací potíže po koupeli ustoupí do pozadí
- Vaše pokožka se dokonale zregeneruje, problémy (např. se svěděním) ustanou
- Soda bikarbóna vytahuje záněty, včetně chřipky a angíny
- Koupel detoxikuje vaše tělo - vyčistí ho od toxinů a nahromaděných odpadních látek
- Nastartuje se samoléčebný proces nejen těla ale také vašeho nitra
- Odpadne z vás stres, melancholie a vy budete plní energie.
- Budete se cítit mladí - váš organismus i mysl se uvolní.

10. Psoriáza (lupénka)
Již několik let existují instituty National Library of Medicine a National Institutes of Health i ve virtuální podobě na adrese ncbi.nlm.nih.gov a jejich obsah je přístupný každému, kdo se umí připojit na internet. Co se týče léčení psoriázy ve vztahu k sodě, je tam uvedeno toto:
"Lázně s jedlou sodou se možná zdají v éře futuristické biologie jako staromódní, v současnosti je však výzkum jejich účinků opět obnoven. Léčivé lázně byly po staletí jedním z prvních pomocníků při léčbě lupénky, dokonce i dnes jsou lázeňské vody ve spojení se solí z Mrtvého moře považovány za velmi prospěšné. Cílem výzkumu je posouzení účinnosti hydrogenuhličitanu sodného (sody) na léčení lupénky. Metodika spočívala v tom, že 31 pacientů s mírnou až střední psoriázou bylo přijato do výzkumné studie, v rámci které bylo 19 pacientů léčených lázněmi v roztoku jedlé sody a vody. 12 pacientů bylo koupáno v placeba (čistá voda bez přísad s tím, že se jim tvrdilo, že tam soda je). Posouzení se provádělo ve dnech 0 a 21. Výsledky překvapily i skeptiky: téměř u všech pacientů koupaných v jedlé sodě bylo vykázáno statisticky cenné zlepšení stavu (téměř u 100% zmizelo svědění a dráždění), zatímco u pacientů s placebem nedošlo ke změně. Závěr: Tvrdíme, že i při imunosupresivních sofistikovaných a vysoce specifických anti-cytokinové a chemokinových procedurách pro léčbu lupénky, může starší a často opomíjena léčba jedlou sodou stále hrát pozitivní roli. "

Poznámka
Studie o psoriáze a lázních v jedlé sodě byla publikována pro Medline 16. února 2005. Od té doby uplynulo více, než desetiletí. Myslíte si, že drtivá většina lékařů bude s pacienty, trpícími psoriázou, mluvit o bikarbónových lázních? Možná ti nejlepší ano. Ostatní budou upřednostňovat lokálně podávané kortikosteroidy, dehet, emoliencia, vitamin D a další lokálně podávané přípravky. Při středně těžké psoriáze pak nastupuje fototerapii, která se soustřeďuje na pozitivní účinky UV záření. V těžších případech, kdy onemocnění pokrývá více než 20 procent povrchu těla, nastupuje celková léčba, která se zaměřuje na posílení imunitního systému pomocí cyklosporinů a dalších léků, které však často přinášejí při dlouhodobé léčbě i některé doprovodné nežádoucí účinky. Kde je soda bikarbona?
Odpověď může připadat přitažená za vlasy, ale vezměte si - soda stojí pár korun, zatímco pilulky na lupénku jsou výrazně dražší. Nuže … byznys je byznys. Bez urážky.

... a další užití?

Jedlou sodu často používáme v kuchyni při vaření, pečení nebo na odkyselení žaludku.Má široké využití při úklidu, čištění šperků nebo při bělení prádla. Věděli jste však, že je známá také jako kosmetický pomocník?
Co dělá pro vaši krásu právě hydrogenuhličitan sodný? Je známý svými protiplísňovými, antiseptickými účinky, bojuje s pachy a ztvrdlou kůží. Tento na pohled obyčejný bílý prášek má vskutku široké využití.

Pleť jako nová

Stačí přidat ovesné vločky na vytvoření výživného, osvěžujícího tělového peelingu. Je dostatečně jemný pro každodenní použití. Peeling uděláte ze tří surovin - jedlé sody, vody a ovesných vloček v poměru 3:1:1. Směs vetřete do pokožky na celém těle a vmasírujte ji jemnými krouživými pohyby. Následně opláchněte teplou vodou. Tento peeling odstraní odumřelé kožní buňky a zanechá pokožku hebkou a svěží. Jedná se o skvělý a účinný peeling.

Předehra k manikúře

Ponořte malý kartáček na nehty do jedlé sody a jemně drhněte kůži kolem nehtů na rukou, dokud nebude úplně čistá. Opět smíchejte sodu s vodou, aby vznikla pasta. Směs jemně vetřete do bříšek prstů, poté opláchněte teplou vodou. Tato kúra pokožku kolem nehtů zjemní, takže se vytvoří skvělý základ pro manikúru.

Změkčení mozolů

Na změkčení mozolů a ztvrdlé kůže na patách smíchejte dvě polévkové lžíce jedlé sody v teplé vodě a přidejte několik kapek levandulového oleje. Ruky nebo nohy si ve směsi pořádně vymáchejte, potom můžete mozoly úplně odstranit se směsí ze sody, vody a hnědého cukru (3:1:1). Následně naneste hydratační krém a nechte v klidu působit 5-10 minut.

Zbavte se laku

Pokud denně používáte lak nebo tužidlo na vlasy, odrazí se to na vaší koruně krásy. Nadbytky stylingových produktů z vlasů odstraníte také pomocí sody. Smíchejte ji se šamponem a směsí umyjte vlasy jako obvykle. Opláchněte vlasy a těšte se, že jsou opět čisté, hebké a lépe zvládnutelné.

Jako deodorant

Smíchejte čtyři polévkové lžíce jedlé sody s asi deseti kapkami vašeho oblíbeného esenciálního oleje. Směs kartáčkem naneste do podpaží. Chcete-li tento deodorant používat i v průběhu dne, naplňte jí nádobku od krému a noste s sebou malý štěteček. Zbavíte se pocení, a protože soda pohlcuje pachy, tak i tohoto nepříjemného průvodního jevu.

Relaxační koupel

Na závěr náročného dne dobře padne právě teplá koupel. Do napuštěné vany přidejte ½ šálku jedlé sody. Neutralizuje kyseliny v pokožce, odplaví mastnotu a pot. Voda v kombinaci se sodou zvláční pokožku a odstraní škodlivé látky z těla. Ty zapříčiňují například podráždění organismu, spálení sluncem nebo různé kousnutí či uštknutí.

Bělení zubů

Pro rychlý způsob, jak si ráno vybělit zuby, nasypte si jedlou sodu do dlaně, ponořte do ní vlhký zubní kartáček a rozetřete na povrchu zubů. Poté opláchněte a zuby si umyjte s vaší zubní pastou.
Pro odstranění zápachu z úst smíchejte jednu čajovou lžičku jedlé sody v 1/4 sklenici vody a naneste roztok na zuby. Opět vypláchněte. Soda působí antibakteriálně, a právě bakterie mají na svědomí nepříjemný dech.

Vyřeší akné

Pokud vás zklamaly běžně dostupné přípravky na pleť s akné, zkuste pastu ze sody. Je určena pro lokální působení. Smíchejte sodu s trochou vody, abyste získali hustou směs. Aplikujte ji na problematické místo. Jelikož poměrně rychle vysuší nepěknou vyrážku, je soda ideální jako první pomoc v případech nouze. Akné vás už nezaskočí.

Pro mladistvý vzhled obličeje

Exfoliační pleťové přípravky odstraňují hrubou vrstvu mrtvé pokožky. Odhalí tak vaši přirozenou jasnou a mladou pleť. Některé peelingy jsou však příliš drsné, což pleť dokáže podráždit. Zkuste tento recept na jemný pleťový peeling. Smíchejte jednu lžíci medu s jednou lžičkou sody. Masku vmasírujte krouživými pohyby do pokožky obličeje. Nechte chvíli působit a opláchněte teplou vodou. Pleť zůstane svěží a mladistvá.

Uklidní žaludek

Víme, že toto není právě řešení kosmetického problému. Nicméně kyselina, pálení žáhy, plynatost a další problémy se žaludkem, jsou opravdu nepříjemné. Pomůže vám právě soda. Neutralizuje kyseliny, které jsou častými příčinami žaludečních potíží. Lžičku sody zamíchejte do sklenice vody a vypijte. Uvidíte, že se vám uleví.
další zajímavosti o sodě na odkazu níže:
http://www.badatel.net/soda-bikarbona-nocna-mora-farmaceutickeho-priemyslu/


Masáž prstů

2. března 2016 v 10:55 | http://www.alternativnimagazin.cz/


Předesílám:
Uvedený web shora opravdu stojí za navštívení a pročtení. Kamarádka mi pravidelně na email posílá nové a nové články, i když už vůbec není třeba, protože jsem pravidelním návštěvníkem alternativního magazínu.
Když dobře projdete můj blog, tak i tady najdete různá cvičení rukama, dále tzv. mudry rukou atp., které jsou velmi prospěšné zdraví jak fyzickému, tak i psychickému.-☼-ÚŽASNÉ: TŘETE SI SVŮJ UKAZOVÁČEK 60 SEKUND A UVIDÍTE, CO SE STANE S VAŠÍM TĚLEM -


☼-
Masáže má mnoho lidí velmi rádo. A jsou našemu organismu velmi prospěšné. Věděli jste ale, že masáže jednotlivých prstů na vašich rukou mohou být přínosné v různých jinýchoblastech?

Dnes vám přinášíme základní situace, kdy který prst masírovat a od čeho vám tato masáž pomůže.
Zkuste je a věřte nám, že toho nebudete litovat. Jakákoli z těchto masáží by měla trvat alespoň 60 sekund.


PALEC - DUŠNOST
Pravděpodobně jste o tom nevěděli, ale váš palec je spojen s vaším srdcem a plícemi. Proto při pocitu bušení nebo dušnosti třete svůj palec a poté zrychlete.

UKAZOVÁČEK - PRŮJEM
Ukazováček je těsně spojen s vaším tlustým střevem a žaludkem. Proto můžete masáží ukazováčku léčit zácpu nebo průjem.

PROSTŘEDNÍČEK - NEVOLNOST A NESPAVOST
Trpíte-li nespavostí, měli byste vyzkoušet tuto masáž. Tato masáž rozhodně zlepší váš spánek. Můžete tuto masáž aplikovat také v případě nevolnosti při jízdě v autě.

PRSTENÍČEK - ZÁCPA
Máte-li potíže se zácpou nebo jakékoli jiné potíže s břichem, jednoduše si masírujte svůj prsteníček. Tímto způsobem uvolníte zácpu, protože prsteníček je spojen s vaším břichem.

MALÍČEK - MIGRÉNY
Migréna a bolest krku je často způsobena nesprávným průtokem krve. Pro řešení těchto problémů stačí masírovat váš malíček.

DLAŇ
Měli byste také vědět, že vaše dlaně jsou těsně spjaty s množstvím nervů ve vašem těle, pročež je ke zlepšení vašeho fyzického zdraví třeba často tleskat.Rýžová detoxikace - vyzkoušíme?

1. března 2016 v 17:37 | http://www.alternativnimagazin.cz/pouzijte-tuto-ryzovou-metodu-dvakrat-rocne-a-budete-zdravejsi-nez-kdy-jindy/ |  Různé rady
Použijte tuto rýžovou metodu dvakrát ročně a budete zdravější, než kdy jindy

OD · 25/02/2016


Velmi často jsou lidé ohrožování nízkou kvalitou jejich zdraví nebo škodlivými potravinami a zapomínají, že mládí se nevrátí zpět.
Navíc toxiny, které se ukládají v jejich tělech, se projevují různými příznaky jakoslabost, ospalost, zmatenost, dlouhodobá nachlazení a celkový pokles imunity. Detoxikace je jedním z nejlepších způsobů, jak zůstat zdravý v toxickém prostředí. K tomu je zapotřebí pravidelné detoxikace těla.
Detoxikaci můžete provádět různými způsoby, například potravinovými doplňky, bylinnými směsmi a podobně. Výhodou lidského těla je, že dochází ke každodenní detoxikaci pomocí jater a ledvin, které se snaží čistit naši krev od toxinů. Už jste ale někdy slyšeli o čištění organismu pomocí rýžové metody? Dnes vám ukážeme skvělou metodu, jak vyčistit tělo a to právě pomocí rýže. Tento způsob čistění poskytuje velmi dobré výsledky, tak ji vyzkoušejte i vy.

Rýžová detoxikace

Ingredience
 • K detoxikaci vám postačí obyčejná rýže. Budete potřebovat tolik polévkových lžic rýže, kolik je vám let. Například pokud je vám 35 let, budete potřebovat 35 lžic rýže.
Postup
 • Rýži dobře umyjte a poté dejte do sklenice nebo do nádoby s víkem.
 • Rýži zalijeme vroucí vodou, zavřeme víkem a uložíme do lednice na noc.
 • Druhý den ráno vylijeme vodu.
 • Ze sklenice rýže odměříme 1 polévkovou lžíci a dáme vařit na 3-4 minuty bez soli.
Užívání
 • Takto uvařenou rýži jezte každé ráno na lačný žaludek. Zbylou rýži opět přelijte vodou a dejte zpět do lednice a takto opakujte do té doby, než bude sklenice prázdná.
 • Jak to funguje

  Tajemství této metody čištění těla spočívá v semínku rýže. Pokud přelijeme rýži vodou, omyjeme škroby, které nepotřebujeme do těla dostat. Rýže se dostane až do střev, nerozmělní se v žaludku kde bude působit jako super absorbent, který do sebe vtahuje toxiny, těžké kovy a další nežádoucí látky.
  Současně normalizuje metabolismus a reguluje nadměrnou hmotnost. Tato rýžová detoxikační metoda funguje také na problémy zad, šíjí a bolesti kloubů. Po ošetření se budete nejen cítit zdravější, ale také mladší. Je zde však jedna podmínka: po pozření rýže v dopoledních hodinách byste neměli nic jíst ani pít alespoň po dobu následujících 3 hodin.

  Závěr

  Po této rýžové detoxikaci se nejen budete cítit zdravěji, ale dokáže vám být i skvělým společníkem při úbytku váhy. Efekt této léčby není okamžitý, ale postupný. Pravá očista začíná přibližně po dvou týdnech, které si jistě všimnete. Toxiny z vašeho těla budou odstraněny močí i stolicí. Čištění organismu je v tuto chvíli již aktivováno a bude pokračovat i nadále po dobu několika měsíců.