Říjen 2016

Proti nespavosti

31. října 2016 v 18:31 | http://www.badatel.net/toto-ovocie-bojuje-proti-nespavosti-a-posilnuje-funkciu-vasho-mozgu/ |  Různé rady


Toto ovocie bojuje proti nespavosti a posilňuje funkciu vášho mozgu
Po prečítaní všetkých zdravotných prínosov, ktoré so sebou prináša toto nie príliš známe ovocie, ho určite budete chcieť mať vo svojej kuchyni.
Toto ovocie je známe aj ako "španielska limetka" a je veľmi účinné pri liečbe nespavosti a posilnení funkcie vášho mozgu.

Jeho zaužívaný názov je quenepa.
Pochádza zo severnej časti Južnej Ameriky, ale pestuje sa v Karibiku a Strednej Amerike. Má jemnú, rôsolovitú dužinu, tvrdú šupku a ľudia ho často prirovnávajú k čili, limetke, či soli, pretože má sladkokyslú chuť.
Podľa odborníkov je toto ovocie kombináciou limetky a liči.
Je veľmi populárne v USA kvôli svojej podobnosti s limetkami, ale quenepa je žltá alebo oranžová. Je to farebné ovocie s dužinou, ktorá v sebe ukrýva semená.

V čom spočíva sila tohto exotického ovocia

Toto zázračné ovocie obsahuje veľké množstvo výživných látok, ako sú:
 • Minerály
 • Aminokyseliny
 • Vitamín C
 • Bielkoviny
 • Vitamíny B6 a B12
 • Železo
 • Tiamín (vitamín B1)
 • Nenasýtené mastné kyseliny (kyselina olejová a kyselina linolová)
 • Riboflavín (vitamín B2)
 • Vláknina
 • Tryptofán
 • Niacín (vitamín B3)
 • Triesloviny (taníny)
 • Vápnik
Vzhľadom k tomu, že obsahuje vysoké množstvo vlákniny, je účinné pri prevencii pred vysokou hladinou cholesterolu a chronickou zápchou.

Okrem toho je bohaté na vitamín A, ktorý predchádza tvorbe kameňov močových ciest a posilňuje imunitný systém. Obsahuje veľké množstvo fosforu, ktorý vyrovnáva hladinu hormónov, podporuje trávenie, pomáha pri astmatickom ochorení a znižuje krvný tlak.
Má tiež vysoký obsah minerálov, ako je vápnik, ktorý posilňuje vaše zuby a kosti, a tiež vysoký obsah antioxidantov, ktoré predchádzajú poškodeniu voľnými radikálmi a rakovine.
Quenepa tiež:
 • Eliminuje výskyt parazitov v organizme
 • Predchádza bronchitíde a chrípke
 • Posilňuje imunitný systém a predchádza vzniku bakteriálnej infekcie v organizme
 • Lieči a predchádza ochoreniam obličiek
 • Stimuluje tvorbu červených krviniek, predchádza anémii
 • Zlepšuje funkciu reprodukčného systému
 • Zmierňuje infekciu vašich ďasien
 • Predchádza a lieči močové a pľúcne infekcie
 • Znižuje vysokú hladinu cholesterolu a triglyceridov
 • Lieči kožné ochorenia
 • Lieči zápchu
V prípade hnačiek rozmixujte niekoľko opražených semienok tohto ovocia s medom a váš problém sa tým rýchlo vyrieši.

Záver

Vzhľadom k tomu, že toto ovocie obsahuje také vysoké množstvo dôležitých výživných látok, je mimoriadne blahodarné pre vaše celkové zdravie.
Preto neváhajte a zaraďte quenepu do svojho jedálnička čo najskôr!

Spaní na levém boku.

12. října 2016 v 16:53Výhody spánku na levém boku

Již starověká indická věda ajurvéda naznačovala výhody spánku na levém boku. A nedávné studie ukazují, že na tom něco doopravdy bude. Pravděpodobně tato poloha totiž vede nejen k lepšímu a kvalitnějšímu spánku, ale má mnoho dalších významných zdravotních výhod.

Tradiční indický léčebný systém ajurvéda vyzdvihuje výhody spaní na levém boku od nepaměti.

Doporučená "dávka" nočního spánku je podle lékařů něco okolo osmi hodin za noc. Samozřejmě jsou lidé, kterým stačí méně, i ti, kteří si bez své pravidelné osmihodinovky zkrátka a dobře neodpočinou.
Nejnovější studie naznačují, že důležitý je nejen počet prospaných hodin, ale i to, v jaké poloze sníme. Vyzdvihují především benefity spánku na levém boku a uvádějí pro to několik vysvětlení, píše healthpositiveinfo.

Zlepšuje trávení

Žaludek není v těle umístěn přesně veprostřed, ale nachází se spíše na levé straně těla. Spánkem na levém boku tedy můžeme pomoci snazšímu průchodu odpadních látek směrem z žaludku do tlustého střeva, a tedy i zvýšit pravděpodobnost návyku stolice v dopoledních hodinách.

Pálení žáhy

Je mnoho potravin, které mohou způsobit nepříjemné pálení žáhy, a každý, kdo s tímto pocitem musel usínat, nebo ho vzbudil během noci, zajisté ví, jak je to obtěžující. Odborníci proto doporučují vyzkoušet spaní na levém boku, které může uklidnit funkce žaludečních šťáv a vám tak dopřát klidnější spánek.

Podporuje lymfatický systém

Náplní lymfatického systému je z těla odvádět odpadní produkty. Ajurvéda uvádí, že spánek na levé polovině těla umožňuje snadnější absorpci přebytečných tekutin a jejich transport do krevního řečiště. A to zejména proto, že levá strana těla je, co se týče lymfy, dominantnější.

Stimuluje mozek

Průzkumy prokázaly, že spánek na levé straně zlepšuje činnosti mozku v průběhu probouzení a v prvních pár hodinách po něm.

Podporuje funkce sleziny

Slezina je součástí lymfatického systému, který pracuje na filtrování lymfy a krve. A na které straně je slezina? Ano, na levé. Bdění na levé straně těla proto umožňuje snazší odvodnění i funkci samotného orgánu.

Plus pro srdce

I srdce je na levé straně a i zde funguje zákon gravitace. Pokud budete spát na levém boku, hodně svému hlavnímu orgánu ulehčíte. Je také pravděpodobné, že se zlepší jeho prokrvování a tím pádem i funkce.

Zmírňuje bolesti zad

Lidé trpící bolestmi zad nemají často jinou možnost než spát buď na jedné, nebo na druhé straně. Spánek na břiše s hlavou stočenou na stranu totiž není pro páteř zrovna vhodnou polohou, často navíc způsobuje ještě větší problémy s bolestmi zad a krku. Spánek na levém boku uvolňuje napětí páteře, ale také dolní části zad a břicha.

Vhodnější pro těhotné

Po mnoho let lékaři odrazují těhotné ženy od spánku na pravém boku. Naopak doporučují stranu opačnou, a to hned z několika důvodů. Jedním z prvních je snadnější průtok krve do plodu, zmírňuje ale také bolesti zad a v neposlední řadě i tlak na dělohu a játra a zlepšuje krevní oběh v celém těle.
Ačkoli západní medicína považovala teorii o pozitivních vlivech spánku na levém boku za velmi kontroverzní téma, starověká věda ajurvéda pozitivním účinkům na tělo věří, a dokonce má pro ně i vědecký základ.
Poukazuje na umístění jednotlivých orgánů v našem těle, což dokazuje, že spaní na levém boku je ta nejlepší pozice, co se zdravotního hlediska týká.

Neodolám a musím předat dál

1. října 2016 v 18:18 | http://www.pronaladu.cz/at-se-deje-cokoli-je-to-dobre/ |  K zamyšlení


Ať se děje cokoli, je to dobře

Jeden africký král měl od dětství blízkého přítele. Přítel měl zvláštní zvyk: ať posuzoval jakoukoli situaci, v níž se v životě ocitl, ať už byla kladná nebo záporná, vždycky říkal: "To je dobře!"

Jednou byl král na lovu. Jak bylo zvykem, přítel mu připravoval a nabíjel zbraně. Toho dne však zřejmě udělal něco špatně, protože když si král od něj vzal jednu ze zbraní a vystřelil, utrhlo mu to palec na ruce. Přítel se na to díval a jak měl ve zvyku, pronesl: "To je dobře!" Král odpověděl: "Ne, to není dobře!" A přikázal, aby přítele zavřeli do vězení.
Uplynul asi rok. Král byl opět na lovu, v krajině, kde jak se domníval, se mohl pohybovat zcela bezpečně. Avšak zajali ho lidojedi a spolu se všemi lidmi jeho průvodu ho odvedli do své vesnice. Králi svázali ruce, připravili hranici dřeva, stranou zarazili kůl a krále k němu přivázali. Když pak ke králi přistoupili a chystali se rozdělat oheň, všimli si, že mu na ruce chybí palec. Byli pověrčiví a nikdy by nesnědli někoho, jehož tělo bylo jakkoli poškozeno. Rozvázali králi ruce a propustili ho.

Po návratu si král připomněl důvod, pro který přišel o palec a začalo ho trápit svědomí, jak naložil se svým přítelem.
Hned se vydal do vězení, aby si s ním promluvil..

- Měl jsi pravdu - řekl mu. Bylo dobře, že jsem přišel o palec.

A vyprávěl mu všechno, co se sběhlo.

- Opravdu moc lituju, že jsem tě dal zavřít. Bylo to ode mě špatné.

- Ne - řekl přítel - bylo to dobře!

- Cože? Copak je dobře, že jsem nejlepšího přítele rok věznil?

- Kdybych nebyl ve vězení, byl bych tam býval s tebou.